"Moienzi Nzadi. U wrót Konga". Zaskakujące spojrzenie na kolonie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:40
- Tadeusz Dębicki napisał pierwszy reportaż, a kto wie, może pierwszy tekst literacki czy też publicystyczny, który jest tekstem antykolonialnym - mówi o książce "Moienzi Nzadi. U wrót Konga" Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu.
Audio
  • "Moienzi Nzadi. U wrót Konga". Zaskakujące spojrzenie na kolonie (Książka na jesień/Trójka)
Członek jednego z plemion Bantu, Kongo Belgijskie. Zdjęcie wykonane przez polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka podczas wyprawy do Afryki, lata 30. XX wieku
Członek jednego z plemion Bantu, Kongo Belgijskie. Zdjęcie wykonane przez polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka podczas wyprawy do Afryki, lata 30. XX wiekuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, www.nac.gov.pl

Książka powstała w 1928 roku. Jak dodaje Mariusz Szczygieł, "Moienzi Nzadi. U wrót Konga" to bardzo nowoczesny głos jak na tamte czasy i realia. - Polska marzyła wtedy o koloniach, chciała być mocarstwem kolonialnym. Olga Stanisławska, która pisała wstęp do tej książki, była autentycznie w szoku, że my - jako kultura polska - mamy taką książkę na swoim koncie - przyznaje.

Tadeusz Dębicki był marynarzem i reporterem, pływał na słynnym statku "Lwów". Obserwował, jak są traktowani czarnoskórzy tragarze rozładowujący towary ze statku. - Sposób ich traktowania i poniżania nie mieścił mu się w głowie - mówi Mariusz Szczygieł.

Dlaczego Tadeusz Dębicki może być uznany za wybitnego pisarza i co oznaczają tajemnicze słowa "Moienzi Nzadi" w tytule książki? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Mariusz Szczygieł (Instytut Reportażu)
Data emisji: 14.09.2016
Godzina emisji: 10.11

fbi/ei

Czytaj także

Bonda, Kopińska, Kołodziejczyk i Krajewski z Sopotu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 22:00
W tym wydaniu audycji Michał Nogaś zaprosił na Kulturalną Plażę Trójki, gdzie przez ostatnie dni odbywały się spotkania z pisarzami. W audycji usłyszeliśmy ich fragmenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre czytadło na koniec wakacji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 15:11
- Ta książka stała się w Hiszpanii bestsellerem i jest, w dobrym tego słowa rozumieniu, czytadłem. Ciekawą propozycją na ostatnie dni wakacji - opowiada Michał Nogaś o powieści "Malarka gwiazd" Amelii Noguery.
rozwiń zwiń