Kryminalna zagadka XIX-wiecznego Krakowa w książce "Rozdarta zasłona"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 12:50
Sekrety krakowskich kamienic z XIX wieku, skandale uczuciowe i towarzyskie... W takich okolicznościach przychodzi profesorowej Szczupaczyńskiej prowadzić własne śledztwo. Poznajemy je w książce "Rozdarta zasłona" Maryli Szymiczkowej.
Audio
  • Kryminalna zagadka XIX-wiecznego Krakowa w książce "Rozdarta zasłona" (Książka na jesień/Trójka)
Rozdarta zasłona jest pełna humoru i satyry na XIX-wieczny Kraków. Na zdjęciu fragment okładki książki
"Rozdarta zasłona" jest pełna humoru i satyry na XIX-wieczny Kraków. Na zdjęciu fragment okładki książki Foto: mat. promocyjne

"Rozdarta zasłona" to nowa książka duetu literackiego występującego pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Kryminał jest kontynuacją pierwszej części opowieści o profesorowej Szczupaczyńskiej - "Tajemnicy domu Helclów".

W "Rozdartej zasłonie" wracamy do Krakowa z końca XIX wieku. Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. Czy obie sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Zagadkę stara się rozwikłać właśnie profesorowa...

Dlaczego ciekawa i ważna jest dedykacja na początku "Rozdartej zasłony"? Mówi o tym w audycji Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński (autorzy książki "Rozdarta zasłona")
Data emisji: 26.10.2016
Godzina emisji: 10.11

mat. prasowe/fbi

Czytaj także

"Wtedy. O powojennym Krakowie" - długo oczekiwana książka zdobywczyni Nike

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 10:37
W 2002 roku Joanna Olczak-Ronikier otrzymała nagrodę Nike za książkę "W ogrodzie pamięci". Czytelnicy, którzy pokochali opisany w niej świat, właśnie doczekali się kontynuacji tej wciągającej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepan Twardoch i jego "Król"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 23:00
Pisarz był gościem Michała Nogasia w "Z najwyższej półki" na dziesięć dni przed premierą nowej powieści, której akcja toczy się w Warszawie w roku 1937.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ormiańskie losy piórem młodej pisarki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:25
- Najbardziej podoba mi się w tej książce to, że nie ma tu jednostronnej, nachalnej propagandy. Autorka pokazuje nam okrucieństwo Turków wobec Ormian, ale jednocześnie wyraźnie zaznacza, że nie wszyscy Turcy są zbrodniarzami - mówi Anna Minczewska-Przeczek, tłumaczka książki "Dziedzictwo Orchana" autorstwa Aline Ohanesian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elizabeth Strout: literatura pozwala wejrzeć w drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:21
Amerykańska pisarka Elizabeth Strout od dzieciństwa przyglądała się zwykłym ludziom i o takich ludziach pisze w swoich powieściach. Nie ocenia, nie krytykuje, pozwala im po prostu być. Tak jest także w jej nowej książce "Bracia Burgess".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka autora świetnie przyjętego "Dygotu"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:40
- Coraz bardziej interesuje mnie starość, życie pokazane w całości, od A do Z; życie człowieka, który ma je już właściwie za sobą. To mnie teraz najbardziej w literaturze kręci. Takich powieści szukam i takie chciałbym pisać - mówi Jakub Małecki, autor książki "Ślady".
rozwiń zwiń