Odszkodowanie dla pasażera za śnieg na lotnisku?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 13:24
Warunki atmosferyczne to siła wyższa i raczej trudno w sytuacji lotu opóźnionego przez śnieg czy lód na lotnisku liczyć na odszkodowanie...
Audio
  • Odszkodowanie dla pasażera za śnieg na lotnisku? (Terminal trzeci/Trójka)
Śnieg na pasie startowym potrafi pokrzyżować plany wielu podróżujących
Śnieg na pasie startowym potrafi pokrzyżować plany wielu podróżującychFoto: Flickr/ hyacinth50

Kiedy na zewnątrz pojawia się mróz, elementy samolotu - np. te odpowiedzialne za sterowanie maszyną - mogą zamarzać. Obsługa lotniska robi jednak wszystko, by takim utrudnieniom zapobiegać. Z pomocą przychodzą odpowiednie chemikalia, którymi spryskuje się samolot, zanim dojedzie on na pas startowy. Ale to nie wszystko.

Na lotniskach działają też specjalne pługi, które jadą obok siebie i odśnieżają cały pas startowy. - Kawalkada tych samochodów pracuje w pewnym porządku. Całym procesem odśnieżania steruje osoba, która jedzie po lotnisku małym samochodem. Operacja musi być bardzo sprawna i szybka - tłumaczy Dariusz Grabowski, dyrektor firmy Welcome Airport Services.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Terminalu trzeciego".

***

Tytuł audycji: Terminal trzeci
Autor: Jan Niebudek
Data emisji:
21.01.2017
Godzina emisji:
8.46

fbi/mp

Czytaj także

Dlaczego latamy wolniej niż w 2003 roku?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 20:00
- Im samolot jest wyżej, tym pilot ma mniejszą możliwość regulacji prędkości - tłumaczy techniczne aspekty latania dr inż. Maciej Zasuwa z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysoko latają samoloty? I dlaczego jest właśnie tak?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 12:09
Wysokość lotu zależy przede wszystkim od załogi kontroli ruchu powietrznego. - To ona musi zorganizować ruch w sposób bezpieczny i przydziela samolotom odpowiednie wysokości - mówił w Trójce dr inż. Maciej Zasuwa z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń