Jak ptaki walczą o gniazda?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 06:54
Czy ptaki podkradają sobie nawzajem gniazda albo zmuszają inne do opuszczania ich siedzib, które potem same zajmują? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/siete_vidas

Podobnie jak świat ludzi, świat ptaków rządzi się własnymi, często bezwzględnymi prawami. Samce informują o zajętym przez siebie miejscu, najczęściej poprzez śpiew, jednak czasem to nie wystarcza, by mogły je zatrzymać. Ptaki potrafią przepędzić lokatorów z ich własnego lokum i wprowadzić swoje porządki, a nawet bezceremonialnie składać jaja w nie swoim gnieździe.

– Najwięcej konkurencji jest u dziuplaków. W młodym lesie lub w parku, gdzie nie powieszono odpowiedniej liczby budek lęgowych, zaczyna się przepychanka, zwłaszcza na wiosnę. Na przykład krętogłów notorycznie zajmuje gniazda innych ptaków. Gdy sikory mają już zaczęte lęgi, mają jaja, ten pojawia się i po prostu wchodzi do dziupli, rozwalając wszystko. Nawet jeżeli są tam cudze jaja, to przerzuca na nie ściółkę, zamiata i składa swoje – opowiada doktor Andrzej Kruszewicz.

W jaki sposób ptaki próbują zapobiegać wtargnięciu do swych gniazda? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 13.09.2019
Godzina emisji: 6.49

kr/mk

Czytaj także

Nadchodzi kolejna fala upałów. Jak poradzą sobie z nimi zwierzęta w zoo?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 06:51
W tym wydaniu audycji pytamy doktora Kruszewicza, jak zwierzęta w zoo poradzą sobie z nową falą upałów, które zbliżają się do Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Które ptaki w Polsce są "imigrantami"?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 06:55
– Mamy sporo takich gatunków – zaznaczył dr Andrzej Kruszewicz. Jakie to ptaki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżniczek, czyli ptasi celebryta

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 06:53
Wielu ludzi zazdrości gwiazdom muzyki sukcesów, sławy, stylu życia. Czy pośród ptaków są takie, które zachowują się jak wokaliści rockowi? – zastanawia się Dariusz Pieróg. Doktor Andrzej Kruszewicz śpieszy z odpowiedzią.
rozwiń zwiń