Czy papuga kea to najbardziej wścibski ptak na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:00
– Gdybyśmy w klatce postawili kartonowe pudełko przepasane kolorową wstążką, przeciętna papuga dwa dni spędziłaby w drugim jej końcu, bojąc się zejść. A co robią kee? Natychmiast meldują się przy tym pudełku i rozpakowują je w 15 minut – mówi dr Kruszewicz.
Audio
  • Kea, czyli papugi inne niż wszystkie (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Papuga Kea
Papuga KeaFoto: Pixabay.com/Barni1

Papuga kea, której bardziej formalna nazwa to Nestor notabilis, wyewoluowała z przodka żyjącego w lasach Nowej Zelandii około 5 milionów lat temu i jest jedynym na świecie gatunkiem papugi górskiej. Można je spotkać w lasach nadbrzeżnych, nizinnych dolinach rzecznych, górskich lasach i piętrach alpejskich gór Wyspy Południowej. Mimo że nie imponuje upierzeniem we wszystkich kolorach tęczy (jak na papugę przystało), jest to ptak niezwykle inteligentny i skory do psot.

Papuga Kea Papuga Kea  Foto: Pixabay.com/Ildigo

– Jeżdżąc samochodem po Nowej Zelandii, na miejscach piknikowych możemy zobaczyć ostrzeżenia "Uwaga Kea", bo one mogą się do tego pikniku przyłączyć. Jak już wylądują na stole, na którym ludzie coś sobie zostawią, to wszystko jest rozlane i porozrzucane, bo szukają czegoś dla siebie i są bezwzględne. To banda chuliganów! – opowiada dyrektor warszawskiego zoo.

Czy papugi kea to gatunek objęty ochroną? Dlaczego ptaki te mogłyby sprawdzić się jako mechanicy samochodowi? Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 6.47

kr/ mat. promocyjne/kw

Czytaj także

Jak ważna jest uroda u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 07:00
– U owadów samce są zawsze piękniejsze od samic. U kręgowców, ryb, ptaków i ssaków również – opowiada dr Andrzej Kruszewicz. Dlaczego tak się dzieje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owocożery, czyli gołębie inne niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 07:00
Kiedy myślimy o gołębiach, przed oczami stają nam ptaki takie, jakich widzimy pełno w dużych miastach – o szarym, beżowym lub grafitowym upierzeniu. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mają prawdziwie rajskie barwy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego niektóre ptaki zimują w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:50
Coraz więcej ludzi zimą odlatuje do ciepłych krajów (samolotami rzecz jasna), a niektóre gatunki ptaków, mimo że posiadają własne skrzydła, zostają w Polsce. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń