Czy wśród ptaków panuje porozumienie ponad gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 06:55
– Zimą dość często widuję drepczące po trawnikach gawrony, a tuż obok kawki. Wygląda na to, że żyją w harmonii. Czy wśród ptaków jest więcej takich ponadgatunkowych rozejmów? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
Audio
  • Czy ptaki różnych gatunków potrafią ze sobą współpracować? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/meineresterampe

– Gawrony i kawki zimują wspólnie, mają wspólne noclegowiska i jakoś ze sobą kooperują. Nie konkurują ze sobą, dlatego że gawron jest silniejszy. Gawrony rozgrzebują kretowiny czy przewracają liście, szukają sobie czegoś do zjedzenia, a kawki są bardziej roślinożerne i nie muszą mieć pokarmu pochodzenia zwierzęcego – wyjaśnia doktor Kruszewicz.

Dla osób, które z ornitologią nie są za pan brat, każdy napotkany ptak o ciemnym upierzeniu jest po prostu wroną. – W przypadku gawronów i kawek przechodnie mówią, że to są gawrony albo wrony i ich dzieci – żartuje dyrektor warszawskiego ZOO. Jednak pomiędzy tymi ptakami są pewne różnice.

Kruk, wrona, gawron i kawka – czym się od siebie różnią?   Foto:  Lasy Państwowe/Polska Grupa Infograficzna Kruk, wrona, gawron i kawka – czym się od siebie różnią? Foto: Lasy Państwowe/Polska Grupa Infograficzna

Gawrony obu płci posiadają czarno-fioletowe upierzenie z metalicznym połyskiem, mocny smukły dziób i czarne nogi, natomiast kawki są mniejsze i (w zależności od podgatunku) w całości czarne lub z szarymi policzkami. Za to zarówno gawrony, jak i kawki są ptakami krukowatymi i należą do gatunków synantropijnych, czyli takich, których przedstawiciele przystosowali się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Można spotkać je w parkach, na miejskich skwerach, na chodnikach, a także w okolicy sklepów i na wysypiskach, gdzie szukają pożywienia. Na noclegowiska wybierają drzewa i budynki. Z charakteru są hałaśliwe, odważne, sprytne i bardzo towarzyskie.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 6.49

kr/ml/mat. promocyjne

Czytaj także

Czy papuga kea to najbardziej wścibski ptak na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:00
– Gdybyśmy w klatce postawili kartonowe pudełko przepasane kolorową wstążką, przeciętna papuga dwa dni spędziłaby w drugim jej końcu, bojąc się zejść. A co robią kee? Natychmiast meldują się przy tym pudełku i rozpakowują je w 15 minut – mówi dr Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród ptaków zdarzają się mezalianse?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:00
Wiele gatunków ptaków ma bardzo bogatą strukturę społeczną. Czy w związku z tym zdarzają się wśród nich mezalianse? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. urodziny szympansa Frodo z warszawskiego ZOO!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:00
– Nie było hucznie (jego mamusia jest przy nadziei, co jest tajemnicą tzw. poliszynszyla), ale było wesoło! – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń