X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy wśród ptaków panuje porozumienie ponad gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 06:55
– Zimą dość często widuję drepczące po trawnikach gawrony, a tuż obok kawki. Wygląda na to, że żyją w harmonii. Czy wśród ptaków jest więcej takich ponadgatunkowych rozejmów? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
Audio
  • Czy ptaki różnych gatunków potrafią ze sobą współpracować? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/meineresterampe

– Gawrony i kawki zimują wspólnie, mają wspólne noclegowiska i jakoś ze sobą kooperują. Nie konkurują ze sobą, dlatego że gawron jest silniejszy. Gawrony rozgrzebują kretowiny czy przewracają liście, szukają sobie czegoś do zjedzenia, a kawki są bardziej roślinożerne i nie muszą mieć pokarmu pochodzenia zwierzęcego – wyjaśnia doktor Kruszewicz.

Dla osób, które z ornitologią nie są za pan brat, każdy napotkany ptak o ciemnym upierzeniu jest po prostu wroną. – W przypadku gawronów i kawek przechodnie mówią, że to są gawrony albo wrony i ich dzieci – żartuje dyrektor warszawskiego ZOO. Jednak pomiędzy tymi ptakami są pewne różnice.

Kruk, wrona, gawron i kawka – czym się od siebie różnią?   Foto:  Lasy Państwowe/Polska Grupa Infograficzna Kruk, wrona, gawron i kawka – czym się od siebie różnią? Foto: Lasy Państwowe/Polska Grupa Infograficzna

Gawrony obu płci posiadają czarno-fioletowe upierzenie z metalicznym połyskiem, mocny smukły dziób i czarne nogi, natomiast kawki są mniejsze i (w zależności od podgatunku) w całości czarne lub z szarymi policzkami. Za to zarówno gawrony, jak i kawki są ptakami krukowatymi i należą do gatunków synantropijnych, czyli takich, których przedstawiciele przystosowali się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Można spotkać je w parkach, na miejskich skwerach, na chodnikach, a także w okolicy sklepów i na wysypiskach, gdzie szukają pożywienia. Na noclegowiska wybierają drzewa i budynki. Z charakteru są hałaśliwe, odważne, sprytne i bardzo towarzyskie.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 6.49

kr/ml/mat. promocyjne

Czytaj także

Czy papuga kea to najbardziej wścibski ptak na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:00
– Gdybyśmy w klatce postawili kartonowe pudełko przepasane kolorową wstążką, przeciętna papuga dwa dni spędziłaby w drugim jej końcu, bojąc się zejść. A co robią kee? Natychmiast meldują się przy tym pudełku i rozpakowują je w 15 minut – mówi dr Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród ptaków zdarzają się mezalianse?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:00
Wiele gatunków ptaków ma bardzo bogatą strukturę społeczną. Czy w związku z tym zdarzają się wśród nich mezalianse? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. urodziny szympansa Frodo z warszawskiego ZOO!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:00
– Nie było hucznie (jego mamusia jest przy nadziei, co jest tajemnicą tzw. poliszynszyla), ale było wesoło! – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń