Co łączy Polskę ze Sri Lanką, Jordanią, Kolumbią i Rwandą?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:55
W Europie i Stanach Zjednoczonych stopy procentowe są utrzymywane na rekordowo niskich poziomach. Tymczasem w Polsce właśnie poszły w górę, dlaczego?
Audio
Co łączy Polskę ze Sri Lanką, Jordanią, Kolumbią i Rwandą?
Foto: Glow Images/East News

W środę Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podniesieniu stopy procentowej o 25 punktów bazowych. To oznacza, ze obecnie wynosi ona 4,75 proc. Jest to decyzja niezgodna ze światowym trendem w polityce monetarnej.

- Ja się solidaryzuje z gołębiami. Mam pretensję do jastrzębi. Wyższa stopa procentowa to nie jest dobra wiadomość dla sfery realnej; przedsiębiorców i kredytobiorców – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Na całym świecie przewagę ma gołębie nastawienie do stóp procentowych, czyli dominuje tendencja do stymulowania gospodarki i obniżenia kosztu pieniądze w gospodarce. Tymczasem w Polsce przewagę uzyskały jastrzębie, czyli podejście chłodzenia gospodarki, co daje lepszą kontrolę nad wzrostem cen.

W audycji "Bardzo Ważny Projekt" Wiktor Legowicz wraz z prof. Elżbietą Mączyńską wyjaśniają wszystkie następstwa środowej decyzji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

(ab)

 

 

Czytaj także

Raty wzrosną nawet o 17 zł na każde 100 zł kredytu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 15:07
Zła wiadomość dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej podniosła na majowym posiedzeniu stopy procentowe, a to prawdopodobnie przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych w złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reluga: to nie koniec podwyżek stop procentowych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 14:19
Wzrosną raty kredytów i oprocentowanie lokat w polskiej walucie. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belka: Euro 2012 podniesie w Polsce ceny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:33
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Marek Belka ma nadzieję, że podwyżka stóp procentowych nie zaszkodzi gospodarce.
rozwiń zwiń