Kto w Polsce mógłby być księżną Kate?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 12:00
Z naszą gospodarką jest coraz gorzej. Potrzebny nam impuls, który zachęci Polaków do kupowania. Podobno w Wielkiej Brytanii optymizm konsumentów wzbudziło oczekiwanie na potomka Kate i Williama.
Audio
Kto w Polsce mógłby być księżną Kate?
Foto: royal.gov.uk

Dane o krajowym wzrośnie PKB za trzeci kwartał mocno rozczarowały. Nasza gospodarka rośnie w tempie 1,4 proc.. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,8 proc.. – Warto pamiętać, ze skala rozczarowania była jeszcze większa po drugim kwartale. Wtedy analitycy pomylili się o 0,6 punktu procentowego – mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Za spowolnienie odpowiadają trzy czynniki. – Konsumpcja rośnie najwolniej od lat dziewięćdziesiątych. Budownictwo przechodzi załamanie z powodu cięć inwestycji publicznych oraz słabej sytuacji na rynku mieszkań. Stagnacja w strefie euro sprawia, że perspektywy firm eksportowych są nieciekawa. – wylicza, ekonomista.

Najbardziej dla gospodarki dotkliwa jest niechęć Polaków do zakupów. – Boimy się o naszą przyszłość, nie kupujemy i nie zaciągamy kredytów. Wolimy oszczędzać – wyjaśnia Rafał Sadoch, ekonomista Invest banku.

Specjaliści są zgodni, że spadająca inflacja, a co za tym idzie wyższy wzrost wynagrodzeń realnych zdecydowanie poprawi sytuację w nadchodzących miesiącach.

Więcej o przyszłości naszej gospodarki dowiesz się słuchając audycji "Bardzo Ważny Projekt".

Czytaj także

Będzie źle, pytanie jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 11:39
Gospodarka kuleje, firmy nie inwestują, rośnie bezrobocie, płace spadają, konsumpcja się zmniejsza. Lekarstwem mają być niższe stopy procentowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: PKB mogło spaść nawet do 1,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:12
Ekonomiści czekają na ważne dane o wzroście PKB. W piątek Główny Urząd Statystyczny poda, jak bardzo w trzecim kwartale spowolnił wzrost gospodarczy w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak źle nie było od dawna... Najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:02
Spada tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. W trzecim kwartale w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego PKB zwiększyło się o 1,4 %.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty traci zaufanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 13:16
Polska gospodarka zdecydowania hamuje. Ten fakt, dobitnie potwierdziły opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny najnowsze dane o wzrośnie Produktu Krajowego Brutto .
rozwiń zwiń