Walka o pamięć o Poznańskim Czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 21:03
- Odnoszę wrażenie, że Czerwiec 1956 jest w naszej historiografii izolowany - mówi dr Piotr Grzelczak, autor książki "Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989", wymieniając powody, dla których zdecydował się napisać książkę poświęconą wydarzeniom sprzed sześciu dekad.
Audio
  • Walka o pamięć o Poznańskim Czerwcu (Historie jak z książki/Trójka)
Protestujący robotnicy z hasłem Żądamy chleba Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956
Protestujący robotnicy z hasłem "Żądamy chleba!" Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956 Foto: NN, ze zbiorów Ośrodka KARTA

- Z Marca 1968 czy Grudnia 1970 wyrasta nasza współczesność, do tych dwóch wielkich ruchów społecznych odwoływała się w pierwszej kolejności Solidarność w 1980 roku. Natomiast Czerwiec 1956, za sprawą pewnej odległości chronologicznej, nie bywał tak często wtedy przywoływany - mówi gość Marka Stremeckiego i podkreśla, że nie bez znaczenia pozostawał fakt, iż "władze PZPR z premedytacją starały się unicestwić pamięć o Poznańskim Czerwcu".

Czerwiec 1956 - serwis specjalny >>>

Książka ukazuje całościowe zmagania o pamięć nt. Poznańskiego Czerwca w okresie PRL - od pierwszych miesięcy po "czarnym czwartku" 28 czerwca 1956 do 28 czerwca 1989, w którym to dniu po zwycięskich dla Solidarności wyborach do Sejmu i Senatu zorganizowano legalne obchody jego kolejnej rocznicy. Autor - w oparciu o bardzo szeroką podstawę źródłową - z detektywistyczną dociekliwością wytropił wszelkie możliwe ślady tej pamięci. Opisuje walkę o nią dwóch stron: rządowej i opozycyjnej. Jego książka została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Historii PAN i IPN na najlepsze prace z najnowszych dziejów Polski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której mówiliśmy również o innych premierach książkowych dotyczących historii i polityki.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 3.07.2016
Godzina emisji:
12.05

mat. prasowe/mk

Czytaj także

Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 13:30
Sześćdziesiąt lat temu, 28 czerwca 1956 roku, o godzinie szóstej trzydzieści robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń