Joachim Lelewel: wieczny wędrowiec, pasjonat nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 19:38
- Gdyby żył w innej epoce, mówiono by o nim: człowiek renesansu - przekonuje Joanna Frankiewicz z wydawnictwa WiS, które opublikowało książkę na temat Joachima Lelewela pt. "Historyczna paralela Hiszpanii z Polską".
Audio
  • Joachim Lelewel: wieczny wędrowiec, pasjonat nauki (Historie jak z książki/Trójka)
Joachim Lelewel, aut. nieznany, źr. Polona, Wikimedia Commonsdp
Joachim Lelewel, aut. nieznany, źr. Polona, Wikimedia Commons/dp

Był geografem, historykiem, bibliotekarzem, politykiem. Po powstaniu listopadowym znalazł się na emigracji, zmarł w Brukseli. - Dziś to postać trochę zepchnięta na margines, choć w XIX wieku był jednym z czołowych przedstawicieli kultury europejskiej, doceniany w Polsce i poza jej granicami  - podkreśla rozmówczyni Marka Stremeckiego, która opowiada w Trójce o albumie zatytułowanym "Historyczna paralela Hiszpanii z Polską".

Dlaczego w tytule znalazła się Hiszpania? O jakie paralele chodzi? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której także inne rekomendacje książkowe oraz felieton historyczny prof. Michała Kopczyńskiego, tym razem poświęcony Thomasowi Edisonowi.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Joanna Frankiewicz (Wydawnictwo WiS)
Data emisji: 18.12.2016
Godzina emisji:
12.07

mk

Czytaj także

Jakie jest tło konfliktów polsko-czeskich?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 15:18
- Możemy mówić, że łączy nas idea słowiańska przez Lecha, Czecha i Rusa. Tylko właśnie Rus jest w tym całym trójkącie największym problemem - mówił w Trójce historyk Michał Przeperski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O polskiej myśli technicznej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 13:00
Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki to w naszej pamięci przede wszystkim mężowie stanu, ale to także wynalazcy i konstruktorzy.
rozwiń zwiń