Akcja "Wisła" - zbrodnicze przesiedlenie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 20:00
Po drugiej wojnie światowej granice Polski zostały przesunięte na zachód. Dawne ziemie Rzeczpospolitej znajdujące się na terenie obecnej Ukrainy zostały wcielone do Związku Sowieckiego.
Audio
  • Rozmowa o "Akcji Wisła" z prof. Janem Pisulińskim (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947 Jana Pisulińskiego
Fragment okładki książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947" Jana PisulińskiegoFoto: mat. promocyjne

W wyniku tych zmian pojawił się dla nowej władzy w Warszawie problem osób narodowości ukraińskiej na wschodnich ziemiach PRL. - W wyniku umowy podpisanej między rządem Ukraińskiej SRR w Kijowie a PKWN z 9 września 1944 roku planowano pozbycie się  ludności polskiej z Ukrainy, w której działało polskie podziemie niepodległościowe, i przywiezienie z terenów państwa polskiego Ukraińców, których miano osiedlić w gospodarstwach spustoszonych przez wojnę lub opuszczonych przez ludność polską - mówi prof. Jan Pisuliński, autor książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947".

Akcja "Wisła" została potępiona przez prezydentów Polski i Ukrainy - Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenko - w 2007 roku. Faktycznie historycy są zgodni, że efekt zamierzony w tej operacji można było osiągnąć zupełnie innymi metodami, bez uciekania się do przemocy i przymusu bezpośredniego.

Ponadto w audycji:

  • Piotr Maroński poleca pracę zbiorową "Zabawki dziecięce na ziemiach polskich do końca XIX wieku";
  • rekomendacja książki "Klincz. Debata polsko-żydowska" Gabriela Kayzera;
  • felieton prof. Kopczyńskiego o Tour de France;
  • w cyklu "Koryfeusze" o podróżniczce Ewie Dzieduszyckiej.


Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 23.07.2017 
Godzina emisji: 12.06

ml/iwo

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski twórca festiwalu o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:28
- Na pierwszym festiwalu, w roku 2008, pokazaliśmy film o Roju. Nie spodobał się lokalnym mediom i aparatczykom. Przestraszyli się tematu i nie mogłem zorganizować drugiej edycji festiwalu w tym mieście. Musiałem imprezę przenieść do Gdynii - wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość służby zasadniczej w LWP

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 17:00
"Chabry z poligonu" i "Przyjedź mamo na przysięgę" – Ludowe Wojsko Polskie opiewane w piosenkach naprawdę wyglądało zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń