X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Akcja "Wisła" - zbrodnicze przesiedlenie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 20:00
Po drugiej wojnie światowej granice Polski zostały przesunięte na zachód. Dawne ziemie Rzeczpospolitej znajdujące się na terenie obecnej Ukrainy zostały wcielone do Związku Sowieckiego.
Audio
  • Rozmowa o "Akcji Wisła" z prof. Janem Pisulińskim (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947 Jana Pisulińskiego
Fragment okładki książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947" Jana PisulińskiegoFoto: mat. promocyjne

W wyniku tych zmian pojawił się dla nowej władzy w Warszawie problem osób narodowości ukraińskiej na wschodnich ziemiach PRL. - W wyniku umowy podpisanej między rządem Ukraińskiej SRR w Kijowie a PKWN z 9 września 1944 roku planowano pozbycie się  ludności polskiej z Ukrainy, w której działało polskie podziemie niepodległościowe, i przywiezienie z terenów państwa polskiego Ukraińców, których miano osiedlić w gospodarstwach spustoszonych przez wojnę lub opuszczonych przez ludność polską - mówi prof. Jan Pisuliński, autor książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947".

Akcja "Wisła" została potępiona przez prezydentów Polski i Ukrainy - Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenko - w 2007 roku. Faktycznie historycy są zgodni, że efekt zamierzony w tej operacji można było osiągnąć zupełnie innymi metodami, bez uciekania się do przemocy i przymusu bezpośredniego.

Ponadto w audycji:

  • Piotr Maroński poleca pracę zbiorową "Zabawki dziecięce na ziemiach polskich do końca XIX wieku";
  • rekomendacja książki "Klincz. Debata polsko-żydowska" Gabriela Kayzera;
  • felieton prof. Kopczyńskiego o Tour de France;
  • w cyklu "Koryfeusze" o podróżniczce Ewie Dzieduszyckiej.


Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 23.07.2017 
Godzina emisji: 12.06

ml/iwo

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski twórca festiwalu o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:28
- Na pierwszym festiwalu, w roku 2008, pokazaliśmy film o Roju. Nie spodobał się lokalnym mediom i aparatczykom. Przestraszyli się tematu i nie mogłem zorganizować drugiej edycji festiwalu w tym mieście. Musiałem imprezę przenieść do Gdynii - wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość służby zasadniczej w LWP

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 17:00
"Chabry z poligonu" i "Przyjedź mamo na przysięgę" – Ludowe Wojsko Polskie opiewane w piosenkach naprawdę wyglądało zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń