Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu
"Historia zatacza koło, a imperialne zapędy Rosji widać na Ukrainie". Melak w rocznicę wybuchu powstaniaFoto: domena publiczna

Dokładnie 155 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia, wybuchło powstanie styczniowe. W audycji "Historie jak z książki" Marek Stremecki oraz jego gość Wojciech Kalwat rozmawiali o różnych aspektach tego wielkiego narodowego zrywu.

Posłuchaj

Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– To powstanie to przede wszystkim wojna partyzancka. Oczywiście, planowano stworzenie regularnej armii, a powstańcy marzyli o mundurach, karabinach, butach i o tym, że będą szli do walki z rozwiniętym sztandarem. Spodziewali się że do walki będą przygrywać im armaty – mówi o warunkach powstania styczniowego historyk Wojciech Kalwat.

Warto podkreślić, że w powstaniu styczniowym dużą rolę odegrały kobiety. One nie tylko żegnały mężczyzn idących do walki, ale również wspomagały ich na wiele sposobów. – Kobiety występują w powstaniu w wielu rolach. Oczywiście były to sanitariuszki, czy te, które szyły ubrania lub produkowały amunicję. Jednak, były również i takie, które pełniły bardzo ważne funkcje w organizacji. Dobrym przykładem jest Jadwiga Prędowska, która była kurierką rządu. Były też panie, które wbrew duchowi epoki, poszły do wojska – zaznacza historyk. 

Rozmowa dotyczyła również organizacji powstania, jego roli w historii Polski, wizerunku poszczególnych dowódców oraz tego, jak ten zryw został przedstawiony w kulturze.

W audycji także:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego, który opowiadał o tym, jak finansowano powstanie.
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego w wykonaniu Ryszarda Łukowskiego, aktora Starego Teatru w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat (historyk, Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 22.01.2018 
Godzina emisji: 23.09

kw/ml

Polecane