X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkanoc jak z książki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 14:00
W tym szczególnym dniu, w Niedzielę Wielkanocną, Marek Stremecki poprowadził równie szczególne wydanie audycji "Historie jak z książki".
Audio
  • Jak wyglądała Wielkanoc w przeszłości? (Historie jak z książki/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ MilousSK

Wielkanoc to czas, w którym wspominamy wydarzenia z Palestyny sprzed dwóch tysięcy lat. Jak wyglądał wówczas ten region?

– Jestem historykiem starożytności. Uważam, że im dawniejsza epoka, tym większe wyzwanie dla naukowca takiego jak ja. Mamy mało źródeł i próby zrozumienia tego, jak wyglądało społeczeństwo tysiące lat temu, są fascynujące. Mówienie na temat Palestyny z czasów Chrystusa należy zacząć od krytyki źródeł. To, co mamy z tamtych czasów, jest średnio wiarygodne. Mamy wersję ewangeliczną, która była spisana znacznie później i to przez i dla wspólnot, które są zdefiniowane jako chrześcijańskie. W związku z tym ich punkt widzenia i rekonstrukcja wydarzeń są nakierowane na podkreślenie celowości sądu i śmierci Jezusa, aby do tego kosmicznego wydarzenia doszło – mówi dr Łukasz Niesiołowski-Spanò.

Wielkanoc, oprócz najważniejszego elementu duchowego, kojarzy się też z jedzeniem. – Najstarsze opisy stołu wielkanocnego to XVI i XVII wiek. Były to stoły bardzo bogate, jak u Jana III Sobieskiego czy u Sapiehów. Zachowały się źródła i wiadomo, co na tych stołach było: głównie ciasta i mięsa – opowiada Jacek Komuda, autor powieści historycznych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której nie zabrakło propozycji książkowych przygotowanych przez Gabrielę Darmetko.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: dr Łukasz Niesiołowski-Spanò (historyk starożytności, PAN, Instytut Historyczny UW), Jacek Komuda (pisarz), Gabriela Darmetko (dziennikarka Trójki)
Data emisji: 1.04.2018 
Godzina emisji: 12.09

ml/mk

Czytaj także

"Obudź się ludu lechicki!", czyli życie i praca brata Honorata Koźmińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 11:00
Brat Honorat Koźmiński był człowiekiem wielu talentów. Zakonnik, wybitny spowiednik i teolog, kapelan X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w końcu architekt, pisarz i nauczyciel. W tym wydaniu "Historii jak z książki" przybliżaliśmy tą niezwykłą postać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był generał SS, który ograbił Kraków?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 10:49
Otto von Wächter, gubernator dystryktu krakowskiego podczas II wojny światowej, był odpowiedzialny za grabież setek polskich dzieł sztuki. O swojej nowej książce, w której ukazana jest sylwetka niemieckiego zbrodniarza, opowiadała w Trójce Magdalena Ogórek. 
rozwiń zwiń