X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jerzy Eisler: to najbardziej osobista z moich książek

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 00:00
"Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" to próba opowiedzenia historii PRL w jednej książce. Tego zadania podjął się prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler o swojej książce "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" (Historie jak z książki/Trójka)
Warszawa, 12.10.2017. Dyrektor warszawskiego oddziału IPN prof. Jerzy Eisler podczas rozpoczęcia międzynarodowej konferencji naukowej W drodze do władzy  struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917-1945)
Warszawa, 12.10.2017. Dyrektor warszawskiego oddziału IPN prof. Jerzy Eisler podczas rozpoczęcia międzynarodowej konferencji naukowej "W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917-1945)"Foto: Rafał Guz/PAP

Prof. Jerzy Eisler jest autorem licznych publikacji o tematyce historycznej. Jego specjalnością jest okres PRL, który bada również jako pracownik IPN. "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" to jego najnowsza i zarazem najtrudniejsza z dotychczasowych publikacji. 

"Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" prof. Jerzego Eislera/mat. prasowe "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" prof. Jerzego Eislera/mat. prasowe

– Przede wszystkim miałem przyjemność być jednym z pierwszych, który napisał i wydał w 1992 roku "Zarys dziejów politycznych Polski 1944-1989". Wciąż spotykam ludzi, którzy mówią mi, że czytali tę książkę, co jest bardzo miłe. Minęło jednak 25 lat moich badań nad PRL i pojawił się pomysł, by zrobić mocno rozbudowane, potrojone trzecie wydanie tamtego tytułu. Tu włączyli się moi młodsi koledzy i przekonali mnie takim argumentem: na rynku w tej chwili jest kilka bardzo dobry, wybitnych syntez historii powojennej Polski. Nie ma sensu, tłumaczyli mi, pisać kolejnej i ścigać się na tym dość ograniczonym polu. Zasugerowali mi, że dla grupy czytelników ważniejsze jest, jak ja widzę te sprawy po latach badań, jak oceniam pewne postacie i jak widzę dziedzictwo PRL. Z początku myślałem, że nie podołam temu wyzwaniu, bo jest to niezwykle trudne, ale podołałem i powstała chyba najbardziej osobista z moich książek – opowiada prof. Jerzy Eisler.

Co było najtrudniejsze dla prof. Eislera w pracach nad tą książką?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • "Też przeczytajcie": "Dom umarłych" Daniel Beer i nowy biuletyn IPN (Filip Gańczak)
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o elektromobilności
  • publicystyka Ignacego Daszyńskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk)
Data emisji: 16.04.2018 
Godzina emisji: 23.07

ml/mk

Czytaj także

Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:27
– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zychowicz i książki historyczne pisane "pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 09:00
– Gdyby oficjalny przekaz państwa polskiego był taki, że Żołnierze Wyklęci byli bandytami i mordercami, to napisałbym książkę o tym, jak byli wspaniali i bohaterscy, i podawałbym same chwalebne przykłady ich działaności – mówi Piotr Zychowicz.
rozwiń zwiń