Powstanie w Treblince. Rekonstrukcja bohaterskiego buntu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 23:15
Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.
Audio
  • Co wydarzyło się w Treblince? (Historie jak z książki/Trójka)
Pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Treblince
Pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w TreblinceFoto: Shutterstock/OHamburgefonsz

Okładka książki Łukasza Wójcika "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci". Okładka książki Łukasza Wójcika "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci".

A jednak wyniszczeni ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.

– Treblinka jest największym cmentarzem polskich obywateli. To wstrząsające miejsce. Znajduje się tam las kamieni. Jest on umiejscowiony na nienaturalnym pagórku. Człowiek zdaje sobie sprawę, że stoi na górze trupów. Tam zginęło 912 tysięcy ludzi – mówi Michał Wójcik, autor książki "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci". 

Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Ponadto w audycji:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o PKB;
  • polecenia książkowe: "Legiony. Droga do legendy" Marka A. Koprowskiego; "Krojanty 1939. Prawdy, mity, legendy" Grzegorza Rutkowskiego; 
  • publicystyka Leona Wasilewskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Michał Wójcik (autor książki "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci")
Data emisji: 21.08.2018 
Godzina emisji: 22.04

mat. prasowe/kw/mk