Transformacje sztuki po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Andrzej Szczerski, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku". 
Audio
  • Jak zmieniała się polska sztuka po 89 roku? (Historie jak z książki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Ichigo121212

Okładka książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Okładka książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Książka prezentuje sztukę czasów transformacji po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, od krajów bałtyckich po Bałkany. Autor analizuje wybrane zjawiska na scenie artystycznej, które pozwalają opisać specyfikę czasów po upadku komunizmu i związane z tym przemiany kulturowe. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie sztuki politycznej, zaangażowania artystów na rzecz odzyskiwania wolności w 1989 roku i współcześnie oraz problematyka ambiwalentnej pamięci o czasach komunizmu i odmiennych interpretacji historii. Książka podkreśla także aktualne znaczenie tak różnorodnych tendencji jak groteska, surrealizm, historie alternatywne, a także odniesienia do narodowych i europejskich kontekstów dla współczesnej sceny artystycznej. Według autora powstająca po 1989 roku sztuka podkreśla wartość regionalnych historii w kształtowaniu się współczesnej tożsamości europejskiej oraz roli, jaką w procesie tym odgrywać mogą kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. 

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o innowacyjności
  • Też przeczytajcie: Małgorzata Żaryn poleca najnowszy numer "W Sieci Historii"
  • Dzieje się historia: książka "Marszałkowie Stalina" autorstwa Jurija Rubcowa
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Szczerski (historyk sztuki, krytyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku")
Data emisji: 5.02.2019
Godzina emisji: 22.06

(mat. prasowe)

Czytaj także

Wybory, które nic nie zmieniały

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Michał Siedziako, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989)".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polki, które nie dały się stereotypom

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego była Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zmieniły wizerunek kobiet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski mogła potoczyć się inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 23:00
Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.
rozwiń zwiń