X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Ludwicki o Warszawie po upadku Powstania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 23:30
– Od listopada 1944 roku Warszawa była miastem zamkniętym, strzelano do każdego, kto samotnie poruszał się po mieście i nie miał odpowiednich papierów – mówi autor książki "Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945".
Audio
  • Jak wyglądała stolica po upadku Powstania Warszawskiego? (Historie jak z książki/Trójka)
Płonące pustkowie. Warszawa od upadku powstania do stycznia 45 Marcina Ludwickiego
"Płonące pustkowie. Warszawa od upadku powstania do stycznia 45" Marcina LudwickiegoFoto: mat. promocyjne

Pozbawione mieszkańców miasto widmo zostało skazane na zagładę. Specjalne oddziały niemieckie niszczyły je metodycznie, kwartał po kwartale. Po ich przejściu w milczących ruinach poza zdziczałymi kotami nie było już nikogo.

Książka opowiada o dramatycznych miesiącach po kapitulacji Powstania, zbierając relacje tych, którzy pozostali w mieście: pielęgniarek opiekujących się rannymi w szpitalach; żołnierzy batalionu "Kiliński" osłaniających ewakuację ludności cywilnej i szpitali; bibliotekarzy i muzealników starających się w ramach tzw. akcji pruszkowskiej ratować dobra kultury z niszczonej Warszawy; warszawskich Robinsonów – ludzi, którzy chcieli lub musieli ukrywać się w ruinach pustego miasta; młodych mieszkańców Warszawy wcielonych siłą przez Niemców do komand sortujących i pakujących ocalały dobytek przed wysyłką do Rzeszy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o kanałach śródlądowych;
  • Dzieje się historia: "Straszny Dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej" Jacka Kowalskiego; "Farmaceuta z Auschwitz" Patrycji Posner
  • Też przeczytajcie: Piotr Maroński, księgarz warszawski, poleca książkę o wpływie klimatu na społeczeństwo w średniowieczu.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Marcin Ludwicki (autor książki "Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945")
Data emisji: 19.02.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/mk