"Wajda", czyli świat mistrza kina w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:00
– W Muzeum Narodowym w Krakowie spotykają za sprawą wystaw się dwaj mistrzowie. Łączyło ich wiele, w tym miłość do literatury – mówi Urszula Wolak z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Wystawa "Wajda" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Historie jak z książki/Trójka)
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: BeeZeePhoto/Shutterstock.com

Niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów. Zanurzymy się w świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza.

Ekspozycja będzie oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych.

Pozwoli ona nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów Wajdy, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy.

Wystawa umożliwi wtopienie się w filmowy świat, za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji. Odtworzymy dzięki temu świat magii filmu i jego iluzyjnych zdolności, co pozwoli na doświadczenie kina w bardziej sensualnej, narracyjnej i scenograficznej formie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Felieton prof. Kopczyńskiego: katedra Notre Dame,
  • Też przeczytajcie: Gabriela Sierocińska Dec poleca książkę "Gołąbek niepokoju" książka dla dzieci opowiadająca o Powstaniach Śląskich;
  • Dzieje się historia: "Krótka historia świata" Gombricha; "Powstania śląskie 1919, 1920, 1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka"
  • rozmowa z Wojciechem Duchem z portalu historia.org.pl o plebiscycie "Wydarzenie historyczne roku"

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Urszula Wolak (filmoznawca, Muzeum Narodowe w Krakowie)
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 22.05

mat.prasowe/ml

Czytaj także

Artyści i ich życie w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 23:13
Dlaczego Marek Hłasko nie chciał iść do wojska? Dlaczego Edwardowi Linde-Lubaszence chciano złamać karierę? Czy Zbigniew Herbert przechytrzył bezpiekę? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela autor książki "Artyści, PRL i bezpieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym w PRL była "turystyka handlowa"?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 23:13
– W tamtych czasach handlował każdy, kto mógł. Nawet sportowcy wyjeżdżający na zawody za granicę zabierali ze sobą towary na sprzedaż – mówi autor książki "Na saksy i do Bułgarii" Jan Głuchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 13:00
Sto lat temu po raz pierwszy po zaborach Polacy obchodzili święto Zmartwychwstania w wolnej ojczyźnie. Jak ono wówczas wyglądało? Co jedli? Czego sobie życzyli?
rozwiń zwiń