X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykły album poświęcony legendarnemu żołnierzowi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
– Jako wydawca, byliśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Aby takie dzieło wydawnicze było sukcesem potrzebne sa trzy zmienne: bohater, autori wydawca. W tym przypadku obecne są wszystkie trzy – mówi Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
Audio
  • Album o życiu Ryszarda Białousa (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki albumu Jerzy. Dowódca Batalionu Armii Krajowej Zośka. Powrót do Ojczyzny. Neuqun  Warszawa
Fragment okładki albumu "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa"Foto: mat. promocyjne

Album "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa" Album "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa"

– Album przygotowany został szybko, ale dokładnie i z wielkim pietyzmem. Sam Ryszard Białous był legendarnym dowódcą w Powstaniu Warszawskim i słowo "legendarny" nie jest tu użyte na wyrost – stwierdza Anna Putkiewicz.

"Jerzy" to pseudonim urodzonego w Warszawie w roku 1914 Ryszarda Białousa – architekta, inżyniera, harcmistrza, kierownika Wielkiej Dywersji Grup Szturmowych Szarych Szeregów, oficera Kedywu Armii Krajowej, dowódcy harcerskiego Batalionu AK "Zośka", na czele którego przeszedł szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, a w 1948 roku wyjechał wraz z rodziną do Argentyny. Zmarł w roku 1992 w patagońskim Neuquén i tam został pochowany. 31 lipca 2019 roku odbył się na Powązkach Wojskowych w Warszawie symboliczny pogrzeb – w kwaterze Batalionu "Zośka" spoczęła urna z prochami jego dowódcy.

– Ryszard Białous zakończył swoją historię 31 lipca na Powązkach Wojskowych. Jako polski emigrant marzył on o tym, by spocząć w polskiej ziemi. Nie dane mu było żyć tutaj, ale udało się wypełnić jego testament – dodaje gość Marka Stremeckiego.

We wstępie do albumu, jego autor Mariusz Olczak pisze: "Kiedy prawie dwadzieścia lat temu z pomocą żołnierzy "Zośki" zacząłem szukać archiwum Ryszarda Białousa, okazało się, że znajduje się w Patagonii. Dobrze pamiętam ten pierwszy kontakt z mieszkającym w Buenos Aires jego wnukiem, Juanem Pablo i następnie z jego synami – Janem i Jorge. Dziś cieszy nas wszystkich, że "Jerzy" powrócić mógł do Kraju".

? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o historii polskiego przemysłu naftowego;
  • Dzieje się historia: "Czas świata. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek" Fernanda Braudela;
  • Też przeczytajcie: "Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej" Pawła Migdalskiego poleca Piotr Maroński.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Putkiewicz (wicedyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, redaktor naczelna "Polski Zbrojnej Historia")
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 23.09

ml

Czytaj także

Z komunistycznej Polski nie tylko uciekano – imigranci w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:00
Gościem audycji był Przemysław Semczuk, który opowiedział o książce "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę".
rozwiń zwiń