Niezwykły album poświęcony legendarnemu żołnierzowi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
– Jako wydawca, byliśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Aby takie dzieło wydawnicze było sukcesem potrzebne sa trzy zmienne: bohater, autori wydawca. W tym przypadku obecne są wszystkie trzy – mówi Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
Audio
  • Album o życiu Ryszarda Białousa (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki albumu Jerzy. Dowódca Batalionu Armii Krajowej Zośka. Powrót do Ojczyzny. Neuqun  Warszawa
Fragment okładki albumu "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa"Foto: mat. promocyjne

Album "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa" Album "«Jerzy». Dowódca Batalionu Armii Krajowej «Zośka». Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa"

– Album przygotowany został szybko, ale dokładnie i z wielkim pietyzmem. Sam Ryszard Białous był legendarnym dowódcą w Powstaniu Warszawskim i słowo "legendarny" nie jest tu użyte na wyrost – stwierdza Anna Putkiewicz.

"Jerzy" to pseudonim urodzonego w Warszawie w roku 1914 Ryszarda Białousa – architekta, inżyniera, harcmistrza, kierownika Wielkiej Dywersji Grup Szturmowych Szarych Szeregów, oficera Kedywu Armii Krajowej, dowódcy harcerskiego Batalionu AK "Zośka", na czele którego przeszedł szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, a w 1948 roku wyjechał wraz z rodziną do Argentyny. Zmarł w roku 1992 w patagońskim Neuquén i tam został pochowany. 31 lipca 2019 roku odbył się na Powązkach Wojskowych w Warszawie symboliczny pogrzeb – w kwaterze Batalionu "Zośka" spoczęła urna z prochami jego dowódcy.

– Ryszard Białous zakończył swoją historię 31 lipca na Powązkach Wojskowych. Jako polski emigrant marzył on o tym, by spocząć w polskiej ziemi. Nie dane mu było żyć tutaj, ale udało się wypełnić jego testament – dodaje gość Marka Stremeckiego.

We wstępie do albumu, jego autor Mariusz Olczak pisze: "Kiedy prawie dwadzieścia lat temu z pomocą żołnierzy "Zośki" zacząłem szukać archiwum Ryszarda Białousa, okazało się, że znajduje się w Patagonii. Dobrze pamiętam ten pierwszy kontakt z mieszkającym w Buenos Aires jego wnukiem, Juanem Pablo i następnie z jego synami – Janem i Jorge. Dziś cieszy nas wszystkich, że "Jerzy" powrócić mógł do Kraju".

? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o historii polskiego przemysłu naftowego;
  • Dzieje się historia: "Czas świata. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek" Fernanda Braudela;
  • Też przeczytajcie: "Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej" Pawła Migdalskiego poleca Piotr Maroński.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Putkiewicz (wicedyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, redaktor naczelna "Polski Zbrojnej Historia")
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 23.09

ml

Czytaj także

Z komunistycznej Polski nie tylko uciekano – imigranci w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:00
Gościem audycji był Przemysław Semczuk, który opowiedział o książce "Imigranci w czasach PRL. Wybrałem Pol(s)kę".
rozwiń zwiń