Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:00
Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.
Audio
  • Śladami Ojców Niepodległości (Historie jak z książki/Trójka)
Hotel Bazar w Poznaniu
Hotel Bazar w PoznaniuFoto: PAP/Adam Ciereszko

Odwiedziliśmy m.in. warszawski Kamionek, gdzie urodził się Roman Dmowski, gospodarstwo pod Krakowem stworzone przez Wincentego Witosa oraz Hotel Bazar w Poznaniu, skąd w 1918 roku do tłumów zgromadzonych pod hotelem przemawiał Paderewski. W tę wyjątkową podróż wybraliśmy się wraz z historykiem, prof. Michałem Kopczyńskim i naszymi przewodnikami.

– Okolica wygląda podobnie jak 101 lat temu. Dziś Hotel Bazar przypomina obiekt sprzed wieku. Ma wyremontowaną fasadę, w środku cały czas trwają prace adaptacyjne, bo w przyszłości ponownie ma tam być hotel. Do niedawna sądzono, że Paderewski przemawiał z okna na drugim piętrze położonym narożnikowo. Teraz wiadomo, że to jego słynne wystąpienie miało miejsce z okna położonego bezpośrednio nad wejściem głównym do hotelu, a więc przemawiał z pierwszego piętra – mówił pisarz, Piotr Bojarski.

– Do Gdańska Paderewski został przywieziony na brytyjskim krążowniku, skąd miał jechać do Warszawy, ale Wojciech Korfanty przekonał go, by pojechał do Warszawy przez Poznań. Paderewski przemówił tam, podziękował za ciepłe przyjęcie, powiedział, że Polska jednoczy się i Wielkopolska kolebka państwa polskiego nie będzie stała z boku – dodał prof. Michał Kopczyński.

Dlaczego Józef Piłsudski i Roman Dmowski nie darzyli się sympatią? W jaki sposób urodzony we włościańskiej rodzinie Wincenty Witos zdobył swoje wykształcenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: prof. Michał Kopczyński (historyk, redaktor naczelny czasopisma "Mówią Wieki")
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 12.10

kr

Czytaj także

Powrót do polskiego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:58
Całkiem niedawno, bo jeszcze 30 lat temu, Lwów nie istniał w przestrzeni publicznej. W latach 80. nie można było emitować filmów obrazujących to niegdyś polskie miasto. Dziś Lwów powraca, między innymi w książkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiego pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 23:59
– Pieniądz jest uniwersalnym towarem, ale też nośnikiem pewnej ideologii – mówi Wojciech Kalwat, autor książki "Historia pieniądzem się toczy". 
rozwiń zwiń