Pokoleniowa sztafeta wybitnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 00:00
– Chciałem opisać rody, których przedstawiciele dokonali czegoś wybitnego, odznaczyli się czymś w różnych sferach życia. Jest to swoisty miks: począwszy od polityki, kultury, literatury, a na handlu i modzie skończywszy – mówi Marcin Konrad Schirmer, autor książki "Słynne rody".
Audio
  • Wielkie rody, które wpływały na historię Polski (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Słynne rody
Fragment okładki książki "Słynne rody"Foto: mat. promocyjne

"Słynne rody" Marcina Konrada Schirmera "Słynne rody" Marcina Konrada Schirmera

Książka Marcina K. Schirmera przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli siedmiu rodzin, które wniosły cenny wkład zarówno w polską, jaki i światową kulturę, naukę, sztukę, politykę, a także stworzyły podwaliny pod budowę nowoczesnego, uprzemysłowionego państwa.

Poznamy historię słynnych członków rodzin: Grabskich – wybitnych polityków i działaczy społecznych, pełniących najważniejsze funkcje w rządzie II RP; Hersów, którzy stworzyli największy i najbardziej prestiżowy dom mody na ziemiach polskich; Kieniewiczów – potomków znamienitego ziemiańskiego rodu i wybitnych znawców dziejów; Kisielewskich – mistrzów pióra, genialnych komentatorów życia codziennego, hojnie obdarzonych talentami muzycznymi: kompozytorów i pianistów; Kronenbergów – wybitnych bankierów, finansistów i pionierów rozwoju przemysłu i kolei na terenie Królestwa Polskiego; Wedlów, którzy stworzyli znane i cenione na świecie królestwo czekolady oraz Witkiewiczów – charyzmatycznych artyści, malarzy, pisarzy i architektów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Tomasz Stańczyk poleca książkę "Grabież Ołtarza Mariackiego w Krakowie";
  • Dzieje się historia: książkę "Kapłony i szczeżuje" Jarosława Dumanowskiego i Magdaleny Kasprzyk-Chevriaux i "Życie prywatne Polaków w XIX wieku" – cykl Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o przedsiębiorcach z początku XX wieku.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Marcin Konrad Schirmer (historyk sztuki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego)
Data emisji: 12.11.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Powrót do polskiego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:58
Całkiem niedawno, bo jeszcze 30 lat temu, Lwów nie istniał w przestrzeni publicznej. W latach 80. nie można było emitować filmów obrazujących to niegdyś polskie miasto. Dziś Lwów powraca, między innymi w książkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiego pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 23:59
– Pieniądz jest uniwersalnym towarem, ale też nośnikiem pewnej ideologii – mówi Wojciech Kalwat, autor książki "Historia pieniądzem się toczy". 
rozwiń zwiń