Tajemnice warszawskich kościołów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 00:00
– Do książki dobierałem świątynie spoza głównego kanonu kościołów turystycznie obleganych. Jednakże, ich historia jest zdumiewająca – mówi Piotr Otrębski, autor książki "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy".
Audio
  • Historia Warszawy spisana w świątyniach (Historie jak z książki/Trójka)
Warszawa. Kościół pw św. Krzyża przy ulicy Krakowskie Przedmieście, rok 1935.
Warszawa. Kościół pw św. Krzyża przy ulicy Krakowskie Przedmieście, rok 1935.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy" Piotra Otrębskiego "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy" Piotra Otrębskiego

Piotr Otrębski, dziennikarz i varsavianista, laureat Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy powraca z kolejnymi opowieściami o warszawskich świątyniach.
Dwadzieścia fascynujących historii i jeszcze więcej opisanych obiektów.

Autor, sięgając do kronik, archiwów, dawnych przewodników i tekstów prasowych, przeprowadzając wywiady i wizje lokalne, udowadnia, że sacrum nie musi być nudne. Kościoły Warszawy – te ubogie i te pełne cennych artefaktów – przez wieki kształtowały oblicze miasta, oddziaływały na jego tożsamość, związywały się z losem Warszawy, Rzeczpospolitej, a przede wszystkim ludzi: królów, magnatów, robotników, powstańców, warszawiaków. Otrębski wybrał obiekty spoza głównego kanonu, w większości kościoły mniej rozpoznawalne lub już nieistniejące, a jednak bardzo ważne dla pokoleń. Te, które już nie istnieją, wciąż żyją w zbiorowej pamięci miasta. Ta książka jest próbą ocalenia tej pamięci. Nie tylko dla wierzących.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca książkę "Polanin z Polski do Izraela";
  • Dzieje się historia: konkurs o nagrodę Clio przyznaną na targach książki historycznej – wyniki; Piotr M. Majewski "Kiedy wybuchnie wojna. 1938 – studium kryzysu"; Andrzej Federowicz "II RP w 100 przedmiotach";
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o stosunku do zwierząt.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Otrębski (dziennikarz, varsavianista)
Data emisji: 3.12.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Bohater, gangster, marzyciel – historia Krzysztofa "Kolumba" Sobieszczańskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 23:15
Kim był człowiek, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 00:00
– Po wojnie było co najmniej sześć lub siedem koncepcji budowy metra. Realnie dwukrotnie przystąpiono do jego budowy – mówi autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie święto książki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:00
28 listopada rozpoczną się w Warszawie XXVIII Targi Książki Historycznej. O imprezie opowiadał w audycji jej dyrektor – Waldemar Michalski.
rozwiń zwiń