X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Otyły, czyli... niedożywiony?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 14:00
- Ten paradoks pojawia się u bardzo wielu pacjentów. Wiąże się to z faktem, że sięgają oni po wysoko przetworzoną żywność o niskiej wartości odżywczej, a wysokim nasyceniu kalorycznym - mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk z Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej "Sanvita".
Audio
  • Otyły, czyli... niedożywiony? (Europejski Klub Trójki)
- Epidemie otyłości narasta przez wiele lat, nie uda się jest zwalczyć z dnia na dzień. Aby osiągnąć sukces w tym względzie konieczna jest współpraca producentów żywności, naukowców i konsumentów...
- Epidemie otyłości narasta przez wiele lat, nie uda się jest zwalczyć z dnia na dzień. Aby osiągnąć sukces w tym względzie konieczna jest współpraca producentów żywności, naukowców i konsumentów...Foto: Glow Images/East News

Według badań stanu zdrowia Polaków NATPOL, przeprowadzonych w 2011 roku, 22 procent dorosłych Polaków jest otyłych. W 2002 roku z otyłością zmagało się 19 procent naszych rodaków. Problem z nadwagą staje się w Polsce coraz poważniejszy, tak samo jak w innych krajach europejskich. - Nadwaga u dzieci w niektórych grupach wiekowych rośnie w Polsce szybciej niż w USA - zauważa dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Sylwia Leszczyńska przypomina, że na początku XX wieku spożycie cukru na osobę wynosiło około 5 kg rocznie, obecnie w Polsce wynosi 42 kilogramy, a średnia europejska to 38 kg. Jednocześnie jemy coraz mniej warzyw i owoców, a także coraz mniej się ruszamy. - Polskie 11-latki spędzają najwięcej czasu przed komputerem, spośród rówieśników z innych krajów Wspólnoty - mówi gość "Europejskiego Klubu Trójki".

Dr Agnieszka Jarosz zauważa, że część osób słysząc o tym, że tłuszcze roślinne są zdrowsze niż zwierzęce, modyfikuje swoją dietę. Zapominają oni jednak, że tłuszcze te mają porównywalną zawartość kaloryczną i zmiana w sposobie żywienia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Jak przypominają rozmówczynie Dariusza Bugalskiego, nie tylko kaloryczność posiłków ma znaczenie. Wysoko przetworzona żywność jest mniej bogata w witaminy i minerały, co także prowadzi do pojawienia się problemów zdrowotnych. Niedobory wapnia mogą skutkować kumulowaniem tkanki tłuszczowej, a brak cynku może prowadzić do zaburzenia łaknienia.

Problem z nadwagą i otyłością to jednak nie tylko problem dietetyczny, a często także psychologiczny. Napięcia i stres często są po prostu zajadane. - Jedzenie to najprostsza przyjemność, której nadużywamy - uważają goście "Europejskiego Klubu Trójki". Dodatkowo część osób traktuje swoją otyłość jako wymówkę i wykorzystuje ją do unikania obowiązków domowych, bo "przecież się szybciej męczą".

Otyłość u dzieci może być próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica. A dane dotyczące otyłości dzieci są tym bardziej niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę, że aż 60 procent z nich pozostanie otyła także w dorosłym życiu. Dodatkowo dzieci mające problemy ze swoją wagą często także gorzej się uczą, mają problemy z koncentracją - dodaje ekspert Instytutu Żywności i Żywienia. Preferencje naszych kubków smakowych kształtują się właśnie w dzieciństwie. Maluchy przyzwyczajone do słodkich herbatek, nie będą chciały pić wody, a prawie każdą z potraw będą chciały dosładzać.

Jak przeciwdziałać epidemii otyłości, jak skłonić producentów żywności do współpracy w trosce o odpowiednio zbilansowaną dietę, dlaczego tak ważne jest, aby uważnie czytać informacje na produktach żywnościowych? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w nagraniu audycji. W programie korespondenci Polskiego Radia: Beata Płomecka (Bruksela), Adriana Bąkowska (Lizbona), Marek Brzeziński (Paryż) i Grzegorz Drymer (Londyn) opowiadali o walce z otyłością w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Program powstał w ramach projektu Euranet Plus.

(gs/ei)

Czytaj także

Wielka Brytania: podatek może pomóc w walce z otyłością

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 15:30
Naukowcy uniwersytetów w Oksford i Reading sądzą, że nałożenie 20-procentowego podatku na słodkie napoje gazowane znacznie zmniejszyłoby liczbę ludzi z nadwagą i otyłych, bardziej narażonych na schorzenia serca i cukrzycę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość jedną z głównych przyczyn raka?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 13:25
Taką teorię potwierdzają najnowsze badania naukowe dotyczące cholesterolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka złotych zasad, które zapewnią zdrowie i zgrabną sylwetkę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 03:59
Jedno z częstszych postanowień noworocznych brzmi: schudnąć. Nic dziwnego. Na nadwagę bądź otyłość cierpi ponad połowa Polaków. W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość: ciężka choroba cywilizacyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 22:00
Otyłość w krajach wysoko rozwiniętych stanowi poważny problem społeczny. W przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i stać się jednym z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw.
rozwiń zwiń