Europejski przegląd 10-latków

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:59
W tym roku mija dziesięć lat od przystąpienia Polski i dziewięciu innych państw do Unii Europejskiej. Z tej okazji 12 marca na antenie radiowej Trójki ruszy cykl specjalnych audycji "Europejski przegląd 10-latków", prezentujący informacje na temat specyfiki sceny politycznej, nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej w tych krajach.
Warszawa, 01.05.2004 Uczestnicy uroczystego koncertu na Placu Zamkowym Welcome Europe, zorganizowanego 30 bm. w Warszawie w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej
Warszawa, 01.05.2004 Uczestnicy uroczystego koncertu na Placu Zamkowym "Welcome Europe", zorganizowanego 30 bm. w Warszawie w związku z przystąpieniem Polski do Unii EuropejskiejFoto: PAP/Jacek Turczyk

Program powstał w ramach projektu Euranet Plus. W 2004 roku dziesięć państw - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry - dołączyło do wspólnoty europejskiej. Dziś każde z nich ma inne doświadczenia i jest w różnym stopniu zaawansowane na swojej integracyjnej drodze. Wszystkie mają na swoim koncie niepowodzenia i osiągnięcia. Unia Europejska jest w różny sposób postrzegana przez ich mieszkańców.

Większość krajów, które wstąpiły do wspólnoty razem z Polską, przeszła gruntowną transformację ustrojową. W najbliższych dniach w każdym z nich rozpocznie się kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Pokazanie różnic i cech wspólnych "unijnych 10-latków" będzie ważnym elementem debaty publicznej przed głosowaniem, które w Polsce odbędzie się 25 maja.

Sześć specjalnych audycji pod hasłem "Europejski przegląd 10-latków" (godz. 12.00-13.00) będzie się pojawiać na antenie Trójki przez trzy miesiące poprzedzające eurowybory, a każda część cyklu zostanie poświęcona wybranemu państwu: Słowacji (12.03), Słowenii (26.03), Węgrom (16.04), Estonii (30.04), Malcie (7.05) i Czechom (14.05). Dziennikarze odwiedzą "unijnych 10-latków" i sprawdzą, jaka jest specyfika tych państw, czy dominują w nich ruchy i nastroje proeuropejskie czy eurosceptyczne.

Posłuchaj pierwszego z odcinków cyklu: Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Program został przygotowany we współpracy z miejscowymi rozgłośniami, które uczestniczą w projekcie Euranet Plus. Wśród dziennikarzy Polskiego Radia realizujących projekt znaleźli się m.in. Beata Płomecka, Marcin Pośpiech, Łukasz Walewski i Ernest Zozuń.