Polityka europejska nie jest taka jak narodowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Deputowani do Parlamentu Europejskiego zasiadają w parlamencie według swoich przekonań politycznych - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. To kryterium podobieństwa przekonań politycznych jest elementem, który pozwala deputowanym zrzeszać się w ramach grup politycznych. Takich grup jest siedem.

Posłuchaj

Polityka europejska nie jest taka jak narodowa (Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kampania do eurowyborów już trwa. Zostało do nich 33 dni. W jakich grupach zrzeszają się obecni eurodeputowani?

- Najliczniejszą jest grupa polityczna zwana Europejską Partią Ludową - ta grupa nie ma jednak zdecydowanej większości w parlamencie, drugi jest Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Trzecia grupa to Porozumienie Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy (oni bardzo często stanowią  języczek u wagi w przypadku budowania koalicji), są także Zieloni, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Europa Wolności i Demokracji, czyli eurosceptycy. Jest też wielu deputowanych, którzy nie przyłączyli się do żadnej grupy - opowiada Agata Gostyńska.
Przypomina, że funkcjonowanie grup politycznych na poziomie europejskim, różni się od zachowania typowego dla partii narodowych. Tu grupy są bardziej skłonne do osiągania kompromisów i zawierania koalicji.

Przygotowana przez Ernesta Zozunia audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp)

Polecane