Malta. "Zielona wyspa, nawet bardziej niż Polska"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
W 2014 roku obchodzimy 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Razem z nami do Wspólnoty przystąpiło 9 państw. Wśród nich Malta. - Mieszkańcy żyją z turystyki. 1/4 dochodów pochodzi z kieszeni turystów. W zeszłym roku półtora mln ludzi odwiedziło wyspę - mówi specjalny wysłannik Trójki Łukasz Walewski.
Audio
  • Malta. "Zielona wyspa, nawet bardziej niż Polska" (Magazyn europejski/Trójka)
Karnawał w stolicy Malty
Karnawał w stolicy MaltyFoto: Ronny Siegel/wikimedia commons

Malta to najmniej liczny kraj Unii Europejskiej, ma 408 tys. mieszkańców. To jest także najmniejsza gospodarka strefy euro. Bezrobocie wynosi  6,4 proc. - Gospodarka żyje przede wszystkim z turystyki. Całkiem dobrze radzą sobie także przemysłowe farmy tuńczyków. Rejestrują się tu firmy internetowe. Zwłaszcza z branży hazardowej, ze względu na bardzo atrakcyjne przepisy. Jest tu też olbrzymi port. Maltańczycy chwalą się, że to trzeci największy port na Morzu Śródziemnym - wylicza specjalny wysłannik Trójki do Valetty Łukasz Walewski.

Estonia, czyli lider wychodzenia z kryzysu>>>

Na wyspie rozwija się branża farmaceutyczna, przemysł lotniczy i chemiczny. Rejestruje się samoloty na bardzo atrakcyjnych warunkach. - Wzrost PKB wynosi 2,2 proc. Malta jest zieloną wyspą, nawet bardziej zieloną niż Polska, bo lepiej poradziła sobie z kryzysem. Mieszkańcy znani są z tego, że mają dużą skłonność do oszczędzania. Banki są konserwatywne. To pozwoliło przejść przez kryzys praktycznie suchą stopą. Unia Europejska cieszy się bardzo dużym poparciem wśród Maltańczyków. 77 proc. mieszkańców mówi, że 10 lat we Wspólnocie dobrze Malcie zrobiło - tłumaczy.
Prof. Mariusz Misztal z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowiada, że Malta ma bardzo długą historię, ale ostatnich 150 lat było związanych z Wielką Brytanią. Wyspa była częścią Imperium Brytyjskiego. - To, że Brytyjczycy wycofali się było związane z wieloma kwestiami. M.in. ze zmianą strategii obronnej. Nie polega ona już w tak dużym stopniu na okrętach, więc porty nie są już tak bardzo potrzebne - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Słowenia 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej - jak żaba w garnku?>>>

Jak zaznacza, rocznica wycofania się Brytyjczyków z Malty jest obchodzona jako Dzień Niepodległości. Jednak po ich wyjściu gospodarka bardzo dużo straciła, bo większość Maltańczyków pracowała dla Brytyjczyków w portach, czy hotelach.

Czy 10 lat w Unii wykorzystujemy należycie?

W tym roku mija dziesięć lat od przystąpienia Polski i dziewięciu innych państw do Unii Europejskiej. Z tej okazji 12 marca na antenie radiowej Trójki ruszył cykl specjalnych audycji "Europejski przegląd 10-latków", prezentujący informacje na temat specyfiki sceny politycznej, nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej w tych krajach.

Audycja jest jednym z odcinków cyklu "Europejski przegląd 10-latków". Dziennikarze odwiedzają "unijnych 10-latków" i sprawdzają, jaka jest specyfika tych państw, czy dominują w nich ruchy i nastroje proeuropejskie czy eurosceptyczne.

Sześć specjalnych audycji pod hasłem "Europejski przegląd 10-latków" (godz. 12.00-13.00) pojawia się na antenie Trójki przez trzy miesiące poprzedzające eurowybory, a każda część cyklu jest  poświęcona wybranemu państwu: Słowacji (12.03), Słowenii (26.03), Węgrom (16.04), Estonii (30.04), Malcie (7.05) i Czechom (14.05).

Audycja realizowana w ramach projektu Euranet Plus.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Daphne Caruana Galizia (dziennikarka "The Malta Independent), dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), prof. Stephen Calleja (Uniwesytet Maltański), Zbigniew Pisarski (prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego).

(mp/kk)

A oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:Czytaj także

Chiny, USA czy Kanada: kto stanie się kluczowym partnerem Unii?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 01:56
Jak wyglądają umowy dwustronne, które Europa zawarła albo zamierza podpisać z takimi potęgami jaki Chiny, Stany Zjednoczone czy Kanada?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prasa o możliwych scenariuszach dla portugalskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 15:56
Trojka, czyli eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego po raz ostatni kontroluje, jak Portugalia realizuje program oszczędnościowy. To główny temat poruszany we wtorek przez tamtejszą prasę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estonia, czyli lider wychodzenia z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:40
10 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wraz z nami, między innymi Estonia. Z czego żyje ten kraj? - Z technologii IT, z tego głównie jest znany na świecie - opowiada specjalny wysłannik Trójki do Tallina Ernest Zozuń.
rozwiń zwiń