Unia Europejska szykuje się do wojny z rajami podatkowymi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 15:00
Komisja Europejska stworzyła plan reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jej głównym celem jest to, by firmy płaciły podatki w miejscu prowadzenia działalności, a nie na Cyprze lub Malcie.
Audio
  • Unia Europejska szykuje się do wojny z rajami podatkowymi (Magazyn europejski/Trójka)
Czy walka z rajami podatkowy ma sens? Na to pytanie szukają odpowiedzi goście audycji Za, a nawet przeciw oraz słuchacze Trójki
Czy walka z rajami podatkowy ma sens? Na to pytanie szukają odpowiedzi goście audycji "Za, a nawet przeciw" oraz słuchacze TrójkiFoto: pixabay/jarmoluk

Doradca podatkowy Tomasz Piekielnik twierdzi, że wprowadzenie zmian w systemie podatkowym będzie trudnym zadaniem. Zauważa, że receptą na sukces w tym obszarze jest tworzenie usprawnień i dawanie zachęt, a nie wprowadzanie restrykcji. - Ciężko stworzyć reżim, w którym przedsiębiorcy nie będą szukali furtek - mówi.

Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu zauważa, że "raje podatkowe znakomicie działają na rządy państw", bo są przykładem na to, że należy "poddać się konkurencji i obniżać podatki". - Jak stawki podatkowe zostaną obniżone, wielu przedsiębiorcom nie będzie się opłacało szukać alternatyw - dodaje.

Z audycji dowiadujemy się, jakie są złożenia planu Komisji Europejskiej i jakie przeszkody z pewnością napotka Unia w ich realizacji.

***

Tytuł audycji: Euranet - Magazyn europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Piekielnik (doradca podatkowy, ekspert w Business Centre Club), dr Dariusz Woźniak (Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu), Andrzej Fesnak (European Financial Consultant), Paweł Majtkowski (główny analityk Centrum Finansów Aviva), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Krzysztof Kolany (główny analityk portalu Bankier.pl), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 22.06.2015
Godzina emisji: 12.05

iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czeka nas nowy podatek bankowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 14:40
Podczas jednej z debat Andrzej Duda zapowiedział, że będzie zabiegał o opodatkowanie aktywów banków. Co mówią na ten temat ekonomiści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polski wymiar sprawiedliwości działa sprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:00
Na sądy wydajemy dużo, a jeśli chodzi o liczbę ich pracowników, jesteśmy w europejskiej czołówce. I choć płacimy sędziom więcej, niż się powszechnie uważa, Polacy nie są zadowoleni z ich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ordynacja ułatwi życie podatnikowi? Miażdżąca odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:00
Uproszczenie procedur podatkowych i uszczelnienie poboru podatków zakłada projekt noweli ordynacji podatkowej, którym w czerwcu zajmował się Sejm. Pakiet propozycji miażdżąco skrytykowali jednak słuchacze Trójki.
rozwiń zwiń