Rozprawiamy się z mitami na temat zmian klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 22:00
Barack Obama ogłosił, że Ameryka ostro zabierze się za walkę z CO2. Co na to Unia Europejska?
Audio
  • Bartłomiej Derski tłumaczy, na czym polegają zmiany klimatyczne i jakie mogą być ich konsekwencje (Żyjemy w Europie/ Trójka)
Zmiany klimatu, to największe zagrożenie, jakiego doświadcza świat, powiedział Obama ogłaszając Clean Power Plan, czyli plan zredukowania emisji dwutlenku węgla przez elektrownie
Zmiany klimatu, to "największe zagrożenie", jakiego doświadcza świat, powiedział Obama ogłaszając "Clean Power Plan", czyli plan zredukowania emisji dwutlenku węgla przez elektrownieFoto: Glow Images/East News

Amerykański prezydent przedstawił w poniedziałek najambitniejszy od czasu objęcia przez niego urzędu plan walki z ociepleniem klimatu. Zakłada on redukcję emisji CO2 przez elektrownie o 32 proc. do 2030 roku (w stosunku do poziomu z 2005 roku).

- Unia Europejska ma bardziej ambitny plan. Bruksela zawsze mówiła, że chce być przodownikiem zmian w tej dziedzinie i to z dwóch powodów. Jeden to środowisko, a drugi to pieniądze - mówił w Trójce Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

Czy walka o środowisko będzie oznaczać straty dla przemysłu? - Oczywiście producenci ropy i węgla nie będą w najlepszej sytuacji, jeśli zaczniemy przestawiać się na prąd i odnawialne źródła energii. Ale to krótkowzroczne spoglądanie na gospodarkę, bo zasoby ropy i gazu po prostu się kończą - powiedział gość Trójki.

W audycji ekspert odpowiadał też na pytania słuchaczy, rozprawiając się m.in. z mitami na temat zmian klimatycznych i emisji CO2.

***

Tytuł audycji: Euranet - Żyjemy w Europie

Prowadzi: Marcin Pośpiech

Gość: Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

Data emisji: 5.08.2015

Godzina emisji: 10.20

ei/mp

Czytaj także

KE ma nowe propozycje ws. CO2 dla Polski. Korolec: trzeba je przedyskutować

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 18:26
Komisja Europejska zaprezentowała w środę pakiet przepisów, które reformują unijny system pozwoleń na emisję CO2. Przewidują one darmowe certyfikaty dla polskiej energetyki, ale w zamian za inwestycje służące zmniejszaniu zanieczyszczeń.To będzie wymagać dalszych dyskusji z KE i państwami UE - powiedział pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec. Jego zdaniem więcej swobody w wydawaniu pieniędzy z funduszu modernizacyjnego powinny mieć państwa UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reakcje na ekologiczne apele papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:30
- Myślę, że papieża słuchamy, ale nie rozumiemy. Nasze reakcje są mocno wybiórcze, czasem nawet idziemy pod prąd w stosunku do tego, co mówi - uważa dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
rozwiń zwiń