Czy UE postępuje fair wobec Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 13:30
Na ile Unia Europejska realnie pomaga Ukrainie? Co Wspólnota mogłaby zrobić dla naszych sąsiadów? Pytaliśmy o to w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o sytuacji Ukrainy w Europie (Magazyn europejski/Trójka)
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean Claude JunckerFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

Specjalny wysłannik Trójki do Kijowa Ernest Zozuń opisuje polityczny klimat na Ukrainie. - Na salony polityczne przekłada się gorąca atmosfera panująca w całym kraju. W Kijowie nie ma dnia, by przed Urzędem Rady Ministrów, siedzibą prezydenta czy Radą Najwyższą nie odbywały się demonstracje. Mam wrażenie, jakbym się znalazł w Polsce z początku lat 90. - opowiada.

- Wśród państw członkowskich nie ma jednomyślności co do tego, by znieść wizy dla Ukraińców - twierdzi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. Dlaczego? - Bo Ukraina ma zaległości, na które Wspólnota nie raz zwracała uwagę. Poza tym wiele państw niechętnie patrzy na otwieranie się Unii na nowe kraje - tłumaczy w "Magazynie europejskim".

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych rozstrzygnięć? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego, Klubu Jagiellońskiego), dr Kazimierz Wójcicki (Akademia Europejska Krzyżowa), Ernest Zozuń (dziennikarz Programu III), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 21.12.2015
Godzina emisji: 12.05

mp/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy sankcje nakładane na Rosję mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 14:50
- Po wprowadzeniu sankcji przeciw Rosji mogą ucierpieć także polscy producenci i eksporterzy. W sukurs rosyjskim służbom celnym przychodzą ogniska afrykańskiego pomoru świń, bardzo łatwo można teraz zablokować import produktów żywnościowych z Polski - mówi w audycji "Za, a nawet przeciw" Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin dzieli UE? "Pozwólmy Ukrainie się bronić"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 14:00
W środę w Mińsku ma dojść do spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Temat rozmowy - sytuacja na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest dobre rozwiązanie kryzysu migracyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 14:00
Unia Europejska porozumiała się z Turcją w sprawie zatrzymania fali uchodźców. - W tym kraju żyje ich ponad 2 mln - relacjonuje specjalny wysłannik Trójki do Stambułu Marcin Pośpiech.
rozwiń zwiń