Jak tajny traktat z USA zmieni gospodarkę Europy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak tajny traktat z USA zmieni gospodarkę Europy?
Sprowadzana ze Stanów Zjednoczonych do Europy żywność miałaby być tańsza i gorszej jakości. Czy podpisanie traktatu doprowadzi do załamania lokalnych rynków rolnych?Foto: Pixabay/evitaochel

Czy amerykańskie firmy będą miały wpływ na procesy regulacyjne w Unii Europejskiej? Traktat o wolnym handlu pomiędzy USA a UE może bardzo zmienić naszą rzeczywistość ekonomiczną i polityczną. Pozostaje pytanie, czy na lepsze.

Posłuchaj

Wady i zalety traktatu TTIP (Magazyn Europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od 2013 roku Stany Zjednoczone prowadzą tajne negocjacje z Unią Europejską w kwestii zniesienia ceł i barier regulacyjnych po obu stronach Atlantyku. Miałoby je określać traktat Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Dotyczy on wolnego przepływu towarów, w tym żywności, usług i inwestycji. Ta umowa będzie miała ogromne konsekwencje dla gospodarki Starego Kontynentu.

- W znacznie większym stopniu TTIP kojarzy się z korporacjami i politycznymi elitami, coraz bardziej oderwanymi od potrzeb obywateli. Osobiście mam pozytywny stosunek do globalizacji gospodarczej, która jeśli jest odpowiednio zarządzana, może stać się źródłem zamożności, wzrostu technologicznego i pozwolić na poprawę warunków życia - uważa dr Paweł Zerka z Instytutu WiseEuropa.

Obniżenie norm sanitarnych, zalanie europejskich rynków tanią żywnością ze Stanów Zjednoczonych, a z drugiej strony wyrównywanie nierówności ekonomicznych i szansa na wzrost gospodarczy. W programie opowiadaliśmy o wadach i zaletach tego traktatu. Zwróciliśmy również uwagę na to, czy TTIP to "zamach na demokrację", jak nazywają go przeciwnicy utajnienia rozmów na jego temat oraz z jakich powodów mechanizm "inwestor przeciwko państwo" powinien budzić nasze wątpliwości.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski - Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: dr Paweł Zerka (szef programu Polityka Zagraniczna i Stosunki Międzynarodowe w Instytucie WiseEuropa), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Szkoła Główna Handlowa), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Maria Świetlik (ekspertka zajmująca się TTIP, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Grzegorz Lewicki (Fundacja im. Pułaskiego, Klub Jagielloński), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)
Data emisji: 15.06.2016
Godzina emisji: 12.06

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji

Polecane