Strefa euro w Polsce czy ziemia niczyja?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 19:26
- Pamiętajmy, że euro jest zależne od funta brytyjskiego, a nie wiemy jak on będzie się zachowywał w najbliższej przyszłości. Tym bardziej myślenie o wejściu w stały kurs walutowy byłoby dzisiaj bardzo ryzykowne dla Polski - uważa ekonomista Paweł Satalecki. Jakie są argumenty zwolenników wprowadzenia euro?
Audio
  • Czy Polska powinna się znaleźć w unijnej strefie euro? (Magazyn Europejski/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/ East News

Według liderów opozycji po Brexicie powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat przyjęcia waluty euro. - Nikt nie mówi, by przystąpić do unii monetarnej dzisiaj, bo nie ma takiej potrzeby, ale trzeba brać też złe dla nas scenariusze dalszego rozwoju wspólnoty pod uwagę. Jednym z elementów bezpieczeństwa i zakotwiczenia Polski w Europie na stałe jest też waluta euro i warto poważnie o tym rozmawiać - podkreśla Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.

Ile na wprowadzeniu euro może zyskać i stracić polska gospodarka? Czego najbardziej w tym kontekście boją się Polacy? Po jakim kursie mamy przyjąć nową walutę? Co chcą osiągnąć politycy proponując zmianę systemu monetarnego? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski

Autor: Kuba Strzyczkowski

Goście: Sławomir Neumann (przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej), Paweł Satalecki (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Sylwester Tułajew (poseł PiS, sejmowa Komisja Finansów Publicznych), Jakub Borowski (główny ekonomista Credit Agricole), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 12.05

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Polska w strefie euro. Szanse, obawy i plany

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:15
Litwa została w tym roku dziewiętnastym państwem strefy euro. W Polsce dyskusja o wspólnej walucie wciąż odkładana jest na później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tajny traktat z USA zmieni gospodarkę Europy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 21:38
Czy amerykańskie firmy będą miały wpływ na procesy regulacyjne w Unii Europejskiej? Traktat o wolnym handlu pomiędzy USA a UE może bardzo zmienić naszą rzeczywistość ekonomiczną i polityczną. Pozostaje pytanie, czy na lepsze.
rozwiń zwiń