Piotr Stasiak: Nowy Jork to laboratorium przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:51
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę 15 filmów dokumentalnych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej. Wśród nich znalazł się obraz "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.
Audio
  • Piotr Stasiak: Nowy Jork to laboratorium przyszłości (Unia kultury/Trójka)
Kadr z filmu 21 x Nowy Jork Piotra Stasiaka
Kadr z filmu "21 x Nowy Jork" Piotra StasiakaFoto: mat. promocyjne

- Kiedy wszedłem do nowojorskiego metra, przypomniała mi się zabawa, którą mieliśmy w liceum. Polegała ona na tym, że siadaliśmy przy jakiejś ruchliwej ulicy i próbowaliśmy zgadnąć, kto jest kim, patrząc wyłącznie na twarz danej osoby. Czasem podchodziliśmy i pytaliśmy, czy zawód faktycznie się zgadza. Było przy tym mnóstwo radości i emocji - mówi reżyser.

Dodaje, że twarze ludzi w Nowym Jorku okazały się "bardzo intensywne". - Dlatego postanowiłem pytać ludzi, kim są, i poznać ich Nowy Jork - tłumaczy Piotr Stasiak i wyjaśnia, że w taki sposób powstał scenariusz filmu o 21 osobach poznanych w metrze, które żyją w mieście będącym "laboratorium tego, co w przyszłości może czekać również Warszawę".

Jakich konkurentów w rywalizacji o ENF będzie miała ta produkcja? Gdzie i kiedy odbędzie się gala wręczenia nagród? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji - mówiliśmy w niej również o polskich filmach, które uzyskały wsparcie finansowe w ramach programu Kreatywna Europa.

***

Tytuł audycji: Euranet: Unia kultury
Autor: Jan Niebudek
Data emisji:
19.08.2016
Godzina emisji:
9.45

mk/ei

Czytaj także

Unia Europejska pomaga także kinom

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 16:14
Ponad 4 mln euro - tyle udało się uzyskać na polskie przedsięwzięcia audiowizualne w 2015 roku z komponentu Media unijnego programu Kreatywna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Marczak o "Wszystkich nieprzespanych nocach"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 18:25
- Idea była taka, żeby złapać autentyczną wibrację miasta - mówi reżyser, który wraz z producentką filmu zagości na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 15:18
Kilka dni temu poznaliśmy trzy filmy, które weszły do finału Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX.
rozwiń zwiń