Jak rozwiązać problem z zaległymi alimentami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozwiązać problem z zaległymi alimentami?
W audycji mówiliśmy m.in. o zjawisku ekonomicznego opuszczenia dziecka Foto: pixabay/debowscyfoto

- Czasami mnie zaskakuje, jak mało wiemy o tym problemie. Myślę, że to dlatego, że dotychczas był on traktowany jako problem kobiet, a o takich problemach mówi się mniej - mówiła w Trójce Agata Chełstowska z Instytutu Spraw Publicznych.

Posłuchaj

Jak rozwiązać problem z zaległymi alimentami? (Europejski Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dane szacunkowe wskazują na to, że ponad 90 proc. rodziców odbierających alimenty na dzieci, to matki. A ilu dzieci dotyczy problem? Dokładnie niestety nie wiadomo. - Nie ma żadnych badań ani wyliczeń, jak wielkiej grupy dotyczy ten problem.  Możemy szacować, że to ponad milion dzieci - przyznała Joanna Łukaszewicz, prezeska Stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.

Obie ekspertki zgodziły się, że zamykanie w więzieniu nie pomaga w egzekwowaniu alimentów. Może jedynie odstraszać przed unikaniem płacenia, ale w Polsce to w zasadzie nie działa. Jak zatem działać skutecznie?  

Są kraje w Europie, które radzą sobie z alimentami znacznie lepiej niż Polska. W Niemczech pojawił się niedawno pomysł, żeby zalegającym z alimentami zabierać prawo jazdy. Które rozwiązania są skuteczne? I jak można wprowadzić je w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której swoimi doświadczeniami w tym temacie dzielili się także słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: EuranetPlus - Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
Agata Chełstowska  (Uniwersytet Warszawski, Instytut Spraw Publicznych), Joanna Łukaszewicz (prezeska Stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty)
Data emisji: 3.1.2016
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Polecane