"Unia maszeruje pod dyktando Berlina"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 08:00
- Cała wspólnota jest w rękach Berlina - zauważają dziennikarze włoskiej gazety La Repubblica. Nie ubolewają jednak nad tym faktem, ale wyrażają zadowolenie. Marek Lehnert o poranku w Rzymie zajrzał do włoskiej prasy.
Audio
  • Marek Lehnert prowadzi przegląd prasy z Rzymu (EuranetPlus - Europejski przegląd prasy/Trójka)
Kanclerz Angela Merkel
Kanclerz Angela MerkelFoto: PAP/EPA/NICOLAS ASFOURI

W gazecie zwrócono uwagę na ideę Angeli Merkel, aby kraje członkowskie poruszały się naprzód ze zmienną prędkością. - Nareszcie! - pisze komentator La Repubblici. Zwraca przy tym uwagę, że Niemcy do tej pory powstrzymywały się przed tym, żeby stanąć jednoznacznie na czele wspólnoty. Zmianę podejścia wymusił jednak Brexit, a także wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. 

Według publicystów w ten sposób Europa została przyparta do muru i musi podjąć wiążące i kluczowe decyzje. - Pani Kanclerz odważyła się zabrać głos i dlatego, dzieci, powinniście jej słuchać - taka jest wymowa artykułu - zwraca uwagę Marek Lehnert.

Kto nie zgadza się z tym, o czym pisze La Repubblica? O tym można posłuchać w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: EuranetPlus - Europejski przegląd prasy
Autor: Marek Lehnert
Data emisji: 13.02.2017
Godzina emisji: 7.50

ae/fbi

Czytaj także

Zarobki w UE. Dobra wiadomość dla kobiet, ale za 118 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 15:04
Hiszpański dziennik ekonomiczny "Expansión" podaje, że w strefie euro kobiety rocznie zarabiają średnio o 14,5 tys. euro mniej niż mężczyźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słońce w Madrycie lekiem na... Brexit

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 11:50
- Hiszpania liczy, że słońcem zarobi na Brexicie. Jak podaje dziennik ekonomiczny "Expansión", administracja Madrytu uważa, że dzięki rozwodowi Wielkiej Brytanii z Unią, zachęci wiele firm do przeprowadzki z Londynu właśnie do Madrytu. A wszystko przez słońce - mówi Ewa Wysocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"El Mundo" o budżecie Hiszpanii: koniec żartów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 09:00
- Grupa krajów strefy euro domaga się od hiszpańskiego ministra gospodarki konkretnych decyzji w sprawie obniżenia deficytu budżetowego Hiszpanii - mówi Ewa Wysocka.
rozwiń zwiń