Cała Europa ratuje strefę euro

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:25
Robert Smoleń (przewodniczący Fundacji Naukowej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – Centrum Analiz Strategicznych): - Nie potrafiliśmy doprowadzić do tego, żeby w Europie dyskutowało się o Partnerstwie Wschodnim, integracji rynków.
Audio
  • "Bardzo Ważny Problem Europejski” - 3 listopada 2011
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego
Siedziba Europejskiego Banku CentralnegoFoto: Flickr/ozchin

Goście Wiktora Legowicza dyskutowali o unijnym szczycie poświęconym ratowaniu strefy euro, spotkaniu G20 oraz polskiej prezydencji. Beata Płomecka mówiła o przebiegu małego szczytu unijnego, gdzie główny tematem był problem grecki, choć ostatnio nie tylko Grecja napędziła stracha europejskim liderom, ponieważ Włochy są od kilku tygodni na celowniku agencji ratingowych. - Jeśli szybko nie wdrożą kolejnego planu oszczędnościowego, to będzie kłopot.– tłumaczy Beata Płomecka. Wiele wskazuje na to, że powstanie rząd przejściowy, a sytuacja z grecki referendum: - To była zagrywka pokerowa premiera na użytek wewnętrzny, by zebrać poparcie także opozycji – twierdzi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Ekonomista Paweł Satalecki ocenia: - Wychodzi na to, że cała zawierucha była niepotrzebna. Grecy kochają teatr i cały czas chcą, żeby ta tragedia trwała. Premier Grecji liczył na to, że uda mu się zarówno uzyskać poparcie na arenie międzynarodowej, jak i wewnątrz. To mu się nie do końca udało - stracił zaufanie wśród decydentów, jak i u siebie.

Z kolei Robert Smoleń, przewodniczący Fundacji Naukowej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – Centrum Analiz Strategicznych podsumowując czas polskiej prezydencji, mówi: – Dobrze zarządzamy tymi obszarami Unii Europejskiej, które są powierzone prezydencji. Ale jesteśmy poza głównym nurtem tego, o czym się w Unii Europejskiej dyskutuje i decyduje. Żeby być naprawdę w centrum tego, co się dzieje, trzeba być w strefie euro - stwierdza gość Trójki.

W ocenie eksperta nie potrafiliśmy doprowadzić do tego, żeby w Europie dyskutowało się o tym, o czym chcieliśmy dyskutować , czyli o Partnerstwie Wschodnim, czy integracji rynków. - Oczywiście sytuacja jest taka, że cała Europa ratuje strefę euro i to jest zrozumiałe. Mamy pecha, bo teraz zapadają decyzje, które przesądzą, czym będzie Unia Europejska aż do 2020 roku. Ta decyzja będzie podjęta w cieniu wielkiego kryzysu, zadłużenia w strefie euro – mówi Robert Smoleń.

O porozumieniu w sprawie pakietu ratunkowego, tematach szczytu G20 i decyzjach Europejskiego Banku Centralnego, dowiesz się słuchając całej audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski, 2 listopada 2011".