X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 16:26
W tym tygodniu będzie miała premierę "Zaćma", najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, reżysera m.in. "Przesłuchania" i "Układu zamkniętego".
Audio
  • "Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata (Białe plamy/Trójka)
Zaćma dzieje się w drugiej połowie lat. 50. Główną bohaterką jest Julia Brystygierowa, zwana Krwawą Luną
"Zaćma" dzieje się w drugiej połowie lat. 50. Główną bohaterką jest Julia Brystygierowa, zwana Krwawą LunąFoto: materiały prasowe

Film opowiada o Lunie Brystygier, dyrektorce Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w czasach stalinowskich, kobiecie o ciekawej biografii oraz skomplikowanym charakterze. Reżyser próbuje odpowiedzieć w filmie, czym było jej spektakularne nawrócenie.

- Ona wydała mi się fascynującą postacią. Nie w sensie tak pozytywnym, że marzyłbym, by ją poznać. Chodziło o ewolucję, jaką przeszła od fanatycznego komunizmu do odrzucenia tego wszystkiego i przemiany - według niektórych - w katoliczkę - mówił Ryszard Bugajski.

O filmie "Zaćma" - a także o polskim kinie historycznym - rozmawialiśmy też z historykiem Mirosławem Szumiłą oraz prof. Andrzejem Paczkowskim. W audycji usłyszeliśmy też głos Józefa Światły, pułkownika bezpieki, który po ucieczce z Polski w 1953 roku chętnie opowiadał na antenie Radia Wolna Europa o kulisach komunistycznej władzy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Andrzej Paczkowski (historyk), Mirosław Szumiło (historyk), Ryszard Bugajski (reżyser)
Data emisji: 23.11.2016
Godzina emisji: 15.05

mp/fbi


Czytaj także

Co zostawił Picasso w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 18:45
Sławny hiszpański surrealista Pablo Picasso był w Polsce tylko raz - w 48 roku z okazji Światowego Spotkania Intelektualistów we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Lebenbaum. "Dla niego Polska jest ważna"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 16:34
Przeszedł syberyjskie zesłanie. Po powrocie, mając do wyboru las lub działalność w sferze publicznej ówczesnej Polski, wybrał to drugie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chóry akademickie w PRL - blask i prestiż uczelni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 21:20
- Chóry akademickie potrafiły osiągać naprawdę wysoki poziom, czasami lepszy niż chóry zawodowe - przyznaje dyrygent Andrzej Borzym, wspominając działalność chórów studenckich z lat 70.
rozwiń zwiń