Geneza buntu w imperium. Jak powstał SKS w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 19:18
- Lata 70. to czas niszczący moralnie, bo nikt już nie wierzył w ideały stojące za PZPR, a wstępowano do partii dla kariery, przyjmując postawę konformizmu - opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Audio
  • Jak powstał SKS w Krakowie? (Białe plamy/ Trójka)
Wystawa Studencki Komitet Solidarności - bunt w imperium na Rynku Głównym w Krakowie, 2007 r.
Wystawa "Studencki Komitet Solidarności - bunt w imperium" na Rynku Głównym w Krakowie, 2007 r.Foto: PAP/Jerzy Ruciński

Studencki Komitet Solidarności w Krakowie był jednym z sześciu SKS-ów powstałych w Polsce. Skupiał grupę studentów z kręgów opozycji, działających na terenie Krakowa w latach 70. Ich główne pole aktywności opierało się na kolportażu wydawnictw niezależnych i zajęciach dokształcających, letnich szkołach.

Według prezesa IPN na lata 70. patrzymy z sentymentem, jak na najlepszy okres PRL, podczas gdy nie były to spokojne czasy. W owym czasie, by móc zrobić karierę, trzeba było zapisać się do partii. W latach 70. do PZPR przybyło około 2-3 milionów nowych członków. - Grudzień 1970 roku, dramatyczne strzały do robotników i następująca po nich krótka odwilż przyniosły pewne otwarcie na Zachód i drobną poprawę, ułudę dobrobytu. Umyka nam tymczasem drugi proces, odbywający się w owym czasie, a polegający na politycznej indoktrynacji - opowiada dr Jarosław Szarek.

Jakie czynniki doprowadziły do powstania KOR? Co wpłynęło na aktywizację grupy studentów? O tym, jaką rolę w buncie odegrał Kościół i jakie było podłoże lęku w owym czasie mówi prof. Henryk Głębocki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału dodatkowego: Arkadiusz Ekiert
Goście: Bronisław Wildstein (publicysta, dziennikarz, pisarz), dr Jarosław Szarek (historyk, publicysta, prezes IPN, autor książki "Czarne juwenalia"), prof. Henryk Głębocki (historyk, publicysta, badacz działalności opozycji krakowskiej)
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei

 

Czytaj także

Największa ofiara stanu wojennego - ludzka solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:26
- Wprowadzenie stanu wojennego to było zabicie solidarności. I nie tylko tej przez duże "s", ale - co gorsze - tej przez małe. Było to stłamszenie codziennej ludzkiej życzliwości i nie wiem, czy ją jeszcze kiedyś odbudujemy - mówi historyk, dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wideo, czyli emigracja rozrywkowa Polaków w PRL

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:26
- Technologia kaset wideo była pierwszą, przy której państwo komunistyczne definitywne zawiodło i nie było w stanie dostarczyć zawartości. Nie było atrakcyjnych filmów i trzeba było sobie radzić samemu - opowiada badacz dziejów filmu i wideo dr hab. Piotr Sitarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balkon w chmurach, który pomaga zapomnieć o problemach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 21:31
- Lot balonem przypomina stanie na balkonie, tylko jest się ponad chmurami. Podziwia się świat w bardzo spokojnym tempie i zapomina o tym, co jest na dole - mówi Błażej Ćwikła, pilot balonowy.
rozwiń zwiń