Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 18:43
- Mord polityczny w okresie PRL mógł być przypadkowy, co pokazywało całą złożoność rzeczywistości tamtych czasów - mówi historyk, prof. Patryk Pleskot.
Audio
  • Niewyjaśnione morderstwa polityczne w PRL (Białe plamy/Trójka)
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: Public domain/Wikimedia Commons

Historia Warszawy i całej PRL zna przypadki śmierci motywowanych politycznie, często do dziś nie w pełni wyjaśnionych. Do ofiar należą m.in. ks. Jerzy Popiełuszko, Grzegorz Przemyk, wcześniej także Bohdan Piasecki. Kontekst historyczny nie zawsze ułatwia zrozumienie, czy dana śmierć miała charakter polityczny, czy też była wynikiem przypadkowego zbiegu zdarzeń.

- Jeśli poszczególne mordy polityczne układają się w pewną całość w jednym czasie i miejscu, to możemy mówić o terrorze politycznym i o totalnej inżynierii społecznej. Po 1956 roku terror państwowy był punktowy, dotyczył pojedynczych przypadków. Zamieniał się w masowy w przypadku protestów. By utrudnić i zagmatwać ten obraz, warto dodać, że dana osoba nie musiała być specjalnie wybrana, bo istniały przypadkowe morderstwa polityczne - opowiada prof. Patryk Pleskot.

Czy Grzegorz Przemyk został zabity przypadkowo, czy według z góry określonego scenariusza? Co wiemy dziś o podobnych przypadkach? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: prof. Patryk Pleskot (historyk, politolog, IPN)
Data emisji: 9.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/iwo

 

Czytaj także

Mirosław Chojecki: od zawsze byłem związany z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 00:18
- W okresie PRL miałem poczucie, że jeśli nasze pokolenie nie spróbuje czegoś zrobić, to potem już nie będzie można tego zmienić - mówi opozycjonista Mirosław Chojecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 lipca - święto szczęśliwie zapomniane

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 01:11
- Święto 22 lipca po paru latach wyjątkowo i całkowicie zaginęło w świadomości moich uczniów - opowiada Jan Wróbel, nauczyciel historii i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja po polsku. Gra na emocjach czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 01:41
- Dzisiaj rozliczenia z pozostałościami postkomunizmu to gra na nieświeżych emocjach, bo należy mówić o przewlekłości postępowań, co jest największym grzechem polskiego sądownictwa - mówi historyk, prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń