Lutosławscy i ich losy, w których przeglądają się dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:40
– Witolda Lutosławskiego zna cały świat, ale niewiele osób wie, że ma ziemiańskie korzenie. Historia osiągnięć jego krewnych to dzieje Polski w pigułce – mówi historyk, dr Agnieszka Łuczak.
Audio
  • Dzieje rodziny Lutosławskich (Białe plamy/Trójka)
Witold Lutosławski dyryguje orkiestrą
Witold Lutosławski dyryguje orkiestrąFoto: Jan Styczyński

Witold Lutosławski to jeden z najważniejszych rodzimych kompozytorów dwudziestego wieku, dyrygent i pianista. Wywodzi się z ziemiańskiego rodu (herbu Jelita) o kilkusetletniej tradycji. Wśród członków rodziny kompozytora nie brakowało intrygujących postaci. Jak podkreśla dr Łuczak, credem Lutosławskich jest to, że wyższe urodzenie pociąga za sobą nie tylko większe przywileje, ale też większe obowiązki.

– Witold Lutosławski finansował stypendia młodym zdolnym muzykom. Pomagał też w pracy swojej matce, która była lekarką i leczyła mieszkańców ich majątku. Dodatkowym elementem życia rodziny były tradycje patriotyczne, a Witold w okupowanej Warszawie stworzył aranżacje dla piosenek patriotycznych przygotowywanych przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej – opowiada przedstawicielka IPN.

Losy rodziny Lutosławskich, jak dodaje Grzegorz Michalski, mogą być modelowym przykładem losów polskiego ziemiaństwa. Dziadek Witolda doprowadził do rozkwitu majątku w Drozdowie. – Dzierżawił nawet pobliskie majątki, rozwijał działalność nie tylko rolniczą, ale i przemysłową. Drozdowo stało się potężnym ośrodkiem finansowym i przemysłowym. Swoich pięciu synów dziadek Lutosławskiego wychował w zdumiewający sposób, patrząc z dzisiejszej perspektywy, odmówił bowiem posyłania ich do szkół rosyjskich – opowiada muzykolog.

O niezwykłych dziejach rodziny Lutosławskich mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Partnerem programu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Agnieszka Łuczak (poznański oddział IPN), Grzegorz Michalski (muzykolog, prezes Towarzystwa im. W. Lutosławskiego)
Data emisji: 30.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/czaj

Czytaj także

Mirosław Chojecki: od zawsze byłem związany z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 00:18
- W okresie PRL miałem poczucie, że jeśli nasze pokolenie nie spróbuje czegoś zrobić, to potem już nie będzie można tego zmienić - mówi opozycjonista Mirosław Chojecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki zakazane - jak trafiały do PRL?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 16:00
Okres PRL kojarzy się m.in. z cenzurą i utrudnionym lub wręcz uniemożliwionym dostępem do części literatury uznanej przez władze za "niepożądaną".
rozwiń zwiń