X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inteligencja polska przełomu XIX i XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 00:00
Słowo "inteligencja" zaczęło być używane na terenach polskich kilka lat wcześniej niż chociażby w Rosji. Jak rodziła się polska elita intelektualna?
Audio
  • Inteligencja polska przełomu XIX i XX wieku (Białe plamy/Trójka)
Pani Akne jest ciężkostrawna, węgiel na papierze, Stanisław Witkacy Witkiewicz
"Pani Akne jest ciężkostrawna", węgiel na papierze, Stanisław Witkacy WitkiewiczFoto: Stanisław Ignacy Witkiewicz [Public domain], via Wikimedia Commons

– Inteligencja to pewien rodzaj elity, mniejszość. Korzysta ona ze zdobytego wykształcenia i w jej intencji jest poczucie służebności wobec całości społeczeństwa – mówi prof. Marek Kornat.

Inteligencja polska z końca XIX wieku przekształcała się, przechodziła przez liczne procesy formowania. Najważniejszy czas dla niej przyszedł, gdy powstawało nowe niepodległe państwo polskie, które dramatycznie potrzebowało elit intelektualnych.

Na tym się jednak nie skończyło. Dwudziestolecie międzywojenne, mimo niepokoju społeczno-politycznego, było świadkiem rozkwitu i prężnego rozwoju warstw wykształconych. Przerwał to wybuch drugiej wojny światowej.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość:
prof. Marek Kornat, prof. Maciej Janowski (Instytut Historii PAN)
Data emisji:
28.09.2017 
Godzina emisji:
 23.08

ml/gs

Czytaj także

Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:34
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
rozwiń zwiń