Zaginiona, zaginiony! Ile dzieł sztuki straciła Warszawa podczas wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 12:58
W wyniku działań wojennych Warszawa utraciła nie tylko budynki będące jej architektonicznym dziedzictwem, lecz także tysiące dzieł sztuki. Grabież wartościowych przedmiotów, która stanowiła pogwałcenie zasad konwencji haskiej, rozpoczęła się już w pierwszych dniach okupacji.
Audio
  • Zaginiona, zaginiony! Ile dzieł sztuki straciła Warszawa podczas wojny? (Białe plamy/Trójka)
Zdjęcie przedstawia żołnierzy niemieckich wizytujacych Muzeum Narodowe w Krakowie w marcu 1943 r.; fotografia z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego
Zdjęcie przedstawia żołnierzy niemieckich wizytujacych Muzeum Narodowe w Krakowie w marcu 1943 r.; fotografia z zasobu Narodowego Archiwum CyfrowegoFoto: http://www.dzielautracone.gov.pl/

Kradzieżą dzieł sztuki zajmowały się specjalne jednostki wchodzące w skład SS, w których znajdowali się rzeczoznawcy, niemieccy historycy sztuki, eksperci i kustosze. Na terenie Rzeszy znalazły się najcenniejsze zbiory z Polskich muzeów – kolekcje Zachęty, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Zamku Królewskiego. Wielu zrabowanych dzieł sztuki nigdy nie udało się odzyskać.

– Warszawa przed wojną miała bardzo wysoki stan posiadania zabytków i antyków. To były rzeczy, które zbierano przez wiele pokoleń. W domach na Starym Mieście wisiały portrety przodków z XVII wieku. Praktycznie każde mieszkanie na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie było wyposażone antykami  mówi w Trójce dr Mariusz Klarecki, członek zespołu ds. ustalania wartości strat, jakie Warszawa poniosła w wyniku drugiej wojny światowej.

W audycji "Białe plamy" goście Mirosława Biełaszki opowiadają, jak Niemcy przejmowali "polskie skarby". Mówią o stratach poniesionych przez instytucje publiczne, osoby prywatne i antykwariuszy. Wyjaśniają, jak odzyskiwane są zaginione dzieła, i opowiadają o przedmiotach, który bezpowrotnie straciły tożsamość.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki, członek zespołu ds. ustalania wartości strat, jakie Warszawa poniosła  w wyniku drugiej wojny światowej), dr Paweł Kosiński (historyk, IPN)
Data emisji: 19.10.2017 
Godzina emisji: 23.09

iwo/mk

Czytaj także

Bolesław Piasecki. Od ruchu narodowego po władzę w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 14:43
Przez historyków uznawany za jedną z najciekawszych uczestników życia publicznego w Polsce drugiej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak PRL walczyła z intelektualistami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 00:00
Władza obawiała się niezależnych elit, dlatego na różne sposoby dążyła do ich podporządkowania. A jednak proces upadku systemu rozpoczął się od sojuszu części inteligencji, która zdołała zachować przestrzeń niezależności, z robotnikami.
rozwiń zwiń