X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak powstały Wolne Związki Zawodowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 02:00
"Prawo do zrzeszania się podstawowym prawem pracowników" – to myśl, która przyświecała robotnikom, którzy w swoich zakładach pracy zaczęli tworzyć Wolne Związki Zawodowe. 
Audio
  • Historia powstania Wolnych Związków Zawodowych (Białe plamy/Trójka)
Głodówka protestacyjna w intencji uwolnienia działaczy opozycji
Głodówka protestacyjna w intencji uwolnienia działaczy opozycjiFoto: NN
Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny

Mija właśnie czterdzieści lat od utworzenia pierwszych WZZ na terenie Górnego Śląska. Następnie takie organizacje stworzono w Trójmieście i Szczecinie. Wolne Związki Zawodowe miały za zadanie prowadzić działalność niezależną od państwa, bronić praw pracownika i obywatela. Ówczesnym władzom nie spodobał się ten pomysł. Każdego dnia zatrzymywano i aresztowano ludzi związanych z WZZ. To własnie te organizacje pracownicze zapoczątkowały utworzenie "Solidarności". 

– Po roku 1976 pojawiały się opinie o podjęciu próby pewnego działania wśród robotników. Opozycja tamtego okresu to było kilkaset osób w Polsce, organizacja mikroskopijna w zestawieniu z totalitarnym systemem – wspomina Andrzej Kołodziej, członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych.


Koniec lat 70. Koniec lat 70.

Jak wyglądało funkcjonowanie WZZ? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: Andrzej Kołodziej (członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych), dr Grzegorz Majchrzak (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności"), dr Jarosław Neja (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności")
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/mk

Czytaj także

Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:33
Dezinformacja, pokrzyżowanie planów wywiadów amerykańskiego i brytyjskiego, a także dalsze niszczenie podziemia niepodległościowego – temu miała służyć operacja "Cezary". 
rozwiń zwiń