Jak powstały Wolne Związki Zawodowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 02:00
"Prawo do zrzeszania się podstawowym prawem pracowników" – to myśl, która przyświecała robotnikom, którzy w swoich zakładach pracy zaczęli tworzyć Wolne Związki Zawodowe. 
Audio
  • Historia powstania Wolnych Związków Zawodowych (Białe plamy/Trójka)
Głodówka protestacyjna w intencji uwolnienia działaczy opozycji
Głodówka protestacyjna w intencji uwolnienia działaczy opozycjiFoto: NN
Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny

Mija właśnie czterdzieści lat od utworzenia pierwszych WZZ na terenie Górnego Śląska. Następnie takie organizacje stworzono w Trójmieście i Szczecinie. Wolne Związki Zawodowe miały za zadanie prowadzić działalność niezależną od państwa, bronić praw pracownika i obywatela. Ówczesnym władzom nie spodobał się ten pomysł. Każdego dnia zatrzymywano i aresztowano ludzi związanych z WZZ. To własnie te organizacje pracownicze zapoczątkowały utworzenie "Solidarności". 

– Po roku 1976 pojawiały się opinie o podjęciu próby pewnego działania wśród robotników. Opozycja tamtego okresu to było kilkaset osób w Polsce, organizacja mikroskopijna w zestawieniu z totalitarnym systemem – wspomina Andrzej Kołodziej, członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych.


Koniec lat 70. Koniec lat 70.

Jak wyglądało funkcjonowanie WZZ? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: Andrzej Kołodziej (członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych), dr Grzegorz Majchrzak (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności"), dr Jarosław Neja (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności")
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/mk

Czytaj także

Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:33
Dezinformacja, pokrzyżowanie planów wywiadów amerykańskiego i brytyjskiego, a także dalsze niszczenie podziemia niepodległościowego – temu miała służyć operacja "Cezary". 
rozwiń zwiń