Życie i praca Wincentego Witosa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 23:15
Od gospodarza do premiera – tak w skrócie można opisać drogę życiową jednego z ojców niepodległej Polski, Wincentego Witosa.
Audio
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi Łukawiec
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi ŁukawiecFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe


NIEPODLEGŁA1200.jpg
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia

Człowiek wsi, któremu szczególnie leżał na sercu los chłopów, czyli znacznej większości nowo odzyskanej ojczyzny. Przyszedł na świat w Wierzchosławicach w Galicji. Od dziecka przejawiał zainteresowanie życiem politycznym. Jego rodzice nie mogli sobie pozwolić na finansowanie edukacji syna, jednak młody Wincenty stawiał na to, co dziś określilibyśmy jako samorozwój. Już jako nastolatek napisał pierwszy artykuł prasowy w piśmie "Przyjaciel ludu". Był typem lidera lokalnej społeczności, został wójtem rodzinnej gminy. Jego praca na tym stanowisku zbiegła się w czasie z przystąpieniem do ruchu ludowego, w którym piął się po kolejnych szczeblach kariery, aż do najwyższych funkcji w PSL.

Po odzyskaniu niepodległości zasiadał w Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Niemal z miejsca stał się jednym z najważniejszych, obok Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, polityków w kraju. Jako jedyny z tego tercetu był świadkiem ponownego zniewolenia Rzeczpospolitej. Zmarł w Krakowie w 1945 roku.

O postaci tego wybitnego działacza i polityka II RP rozmawialiśmy w "Białych plamach".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr Mateusz Szpytma (historyk i muzealnik, doktor nauk humanistycznych, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej), dr Marcin Bukała (Oddział IPN w Rzeszowie), dr Tomasz Bereza (Oddział IPN w Rzeszowie)
Data emisji: 29.08.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml/gs

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Beatlesów do Gomułki. Prof. Jerzy Eisler o historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 00:00
Mając 15 lat uczestniczył w legendarnym koncercie grupy The Rolling Stones w Warszawie. Dziś jest wybitnym historykiem, który ostatnio wydał książkę "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Romanie Dmowskim w stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 23:30
Był twórcą polskiej myśli narodowej i jednym z ojców niepodległości. Do dziś postać ta budzi wśród historyków, publicystów czy polityków spore kontrowersje. Dlaczego? Jaką wizję Polski miał Roman Dmowski? 
rozwiń zwiń