Pianista, kompozytor, polityk, czyli Ignacy Jan Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 23:15
W jego życiu muzyka była obecna od zawsze, choć początkowo nie był to fortepian. To właśnie dzięki jego sławie jako muzyka, rozpoznawano go na ulicach całego świata i to dzięki niej Polska mogła liczyć na wsparcie Thomasa W. Wilsona.
Audio
  • Historia życia Jana Paderewskiego (Białe plamy/Trójka)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

NIEPODLEGŁA1200.jpg
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia

Efektem znajomości Paderewskiego z prezydentem USA był słynny 13. punkt jego orędzia, w którym Wilson opowiadał się za powstaniem niepodległej Polski z dostępem do morza.

Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Wychowywał go ojciec – powstaniec styczniowy. Spory wpływ na młodego Ignacego miał też jego nauczyciel, uczestnik powstania listopadowego, Michał Babiński. Talenty muzyczne Paderewski przejawiał od dziecka. Jego pasja zawiodła go do Warszawskiego Instytutu Muzycznego. Ciągłe samodoskonalenie, nieosiadanie na laurach, sprawiły, że nie zadowolił się on pozycją nauczyciela fortepianu. Na jego drodze znalazły się najpierw Berlin, później Wiedeń, następnie Paryż, Londyn, Nowy Jork.

Jak wybitny pianista stał się premierem i szefem dyplomacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Karol Radziwonowicz (pianista, Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie), prof. Jarosław Rabiński (historyk, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, badacz dziejów najnowszych)
Data emisji: 22.08.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml/gs

 

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Beatlesów do Gomułki. Prof. Jerzy Eisler o historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 00:00
Mając 15 lat uczestniczył w legendarnym koncercie grupy The Rolling Stones w Warszawie. Dziś jest wybitnym historykiem, który ostatnio wydał książkę "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Romanie Dmowskim w stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 23:30
Był twórcą polskiej myśli narodowej i jednym z ojców niepodległości. Do dziś postać ta budzi wśród historyków, publicystów czy polityków spore kontrowersje. Dlaczego? Jaką wizję Polski miał Roman Dmowski? 
rozwiń zwiń