Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 23:00
Wielki Polak i wielki Ślązak – te słowa najlepiej opisują Wojciecha Korfantego. Ten polityk i przywódca narodowy Górnego Śląska to jedna najważniejszych postaci dla tego regiony i jego walki o przyłączenie go do Polski. 
Audio
  • Życie i praca Wojciecha Korfantego (Białe plamy/Trójka)
Wojciech Korfanty
Wojciech KorfantyFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

"Wojciech Korfanty 1875-1939" "Wojciech Korfanty 1875-1939"

– Związek Korfantego z polskością, nie było rzeczą oczywistą. Nie jest on wyjątkiem. Pochodził on z rodziny, określanej często mianem indyferentnej narodowo. Jego związek z polskością, decyzja o staniu się Polakiem i działaczem polskim, była jego samodzielną. Mocno odróżniało go to od innych zasłużonych dla naszej niepodległości polityków, którzy takich dylematów nigdy nie mieli – mówi dr Sebastian Rosenbaum.

Jak wyglądała praca Wojciecha Korfantego, która doprowadziła do przyłączenia Górnego Śląska do Polski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Grzegorz Bębnik (historyk, doktor nauk humanistycznych i badacz dziejów Górnego Śląska w tym powiatu mikołowskiego), dr Sebastian Rosenbaum (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Katowicach - Oddział IPN w Katowicach), dr Mirosław Węcki (pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Czytaj także

Polscy lotnicy na pakistańskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:00
W audycji Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoim gościem o historii polskich lotników w... Pakistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu kard. Adam Sapieha nie zrobił kariery w Watykanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 23:00
To kard. Adam Sapieha przyczynił się do promocji w kościelnych strukturach i "kariery" Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Kim był Książę Kościoła, Książę Niezłomny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie generała Władysława Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 23:00
Władysław Sikorski to Naczelny Wódz Sił Zbrojnych na emigracji, trzykrotny premier rządu RP i  jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX wieku.  
rozwiń zwiń