X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak bardzo niemiecka była NRD?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 23:14
Deutsche Demokratische Republik, DDR, Niemcy Wschodnie, NRD, Ossi – wszystko to określenia oficjalne i potoczne, jakie stosowano wobec wschodniej części Niemiec i jej mieszkańców.
Audio
  • Jak wyglądały od wewnątrz Niemcy Wschodnie? (Trójka Na Poważnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock.com

NRD powstała w wyniku podziału kraju w ramach ustalania powojennego porządku przez mocarstwa alianckie. Złożona z pięciu landów i wschodniej części Berlina, została utworzona oficjalnie 7 października 1949 roku na terenie strefy okupowanej od 1945 roku przez ZSRR. Państwem rządziła Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec. Jej nadzorcą, strażnikiem, ale i zbrojnym ramieniem była stacjonująca tam armia radziecka, która kontrolowała również policję polityczną, czyli słynną Stasi.

W NRD przyjęto założenia gospodarcze znane z innych krajów bloku sowieckiego – kolektywizację rolnictwa, industrializację i centralne zarządzanie gospodarką. Nie uniknięto przez to kryzysów. Pierwszy z nich, związany z podwyżkami cen żywności, miał miejsce w 1953 roku, doprowadził do robotniczego powstania. Symbolem podziału Niemiec stał się zaś wzniesiony w 1961 roku Mur Berliński. Miał on uniemożliwiać próby ucieczek na Zachód.

Zjednoczenie Niemiec w 1990 roku do dziś jest przedmiotem dyskusji na ile udało się spoić obie części kraju. Pozostały różnice w poziomie życia, mentalności, a nawet gęstości zaludnienia. Inaczej sprawa wygląda w samym Berlinie, który czerpie ze swojego podwójnego dziedzictwa. Ze wschodnich Niemiec wywodzi się również jedna z najbardziej wpływowych osób na świecie – kanclerz Angela Merkel.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Janusz Reiter (dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, były ambasador RP w Niemczech i USA), dr Filip Gańczak (dziennikarz, pracownik warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 28.11.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Czytaj także

Jaki wpływ na polską historię miał prof. Andrzej Paczkowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 09:01
1 października br. prof. Andrzej Paczkowski skończył 80 lat. Jest nestorem polskich historyków, ale szczyty osiągnął nie tylko w tej profesji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:00
Środowisko naukowe-historyczne w Białymstoku obchodziło ostatnio jubileusz 50 lat istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 23:00
Wielki Polak i wielki Ślązak – te słowa najlepiej opisują Wojciecha Korfantego. Ten polityk i przywódca narodowy Górnego Śląska to jedna najważniejszych postaci dla tego regiony i jego walki o przyłączenie go do Polski. 
rozwiń zwiń