Dotknąć ran powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 00:00
Należymy do ostatnich pokoleń ludzi mogących wysłuchać relacji jeszcze żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, których z roku na rok jest coraz mniej. Niedługo o tym wydarzeniu będą przypominać nam jedynie tablice pamiątkowe i dziury po kulach, które po 75 latach nadal są widoczne w zabytkowych murach. Jak pokazywać historię powstania kolejnym generacjom?
Audio
  • W poszukiwaniu śladów Powstania Warszawskiego (Białe plamy/Trójka)
Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie, 1 sierpnia 2019 roku
Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie, 1 sierpnia 2019 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

O materialnych śladach Powstania Warszawskiego rozmawialiśmy z Marcinem Łaszczyńskim i Michałem Zarychtą, pracownikami Biura Edukacji Narodowej w Oddziale Warszawskim IPN.

– Są miejsca, w których wciąż to wyraźnie widać, w których są namacalne ślady tamtych czasów, namacalne ślady walk i tu nie chodzi o miejsca upamiętnione, o pomniki, tablice, ale o rany w murach miasta, rany na budynkach, dzięki którym nadal można, choć na chwilę, przenieść się w tamten czas – mówił Michał Łaszczyński.

– Na pierwszy rzut oka trudno jest odnaleźć historię Warszawy, teraz miasto wygląda zupełnie inaczej. Trzeba umieć patrzeć, wtedy Warszawa zyskuje głębię historyczną i piękno, które może nie zawsze widzimy w budynkach, ale jest to piękno związane z tym, co przeżywamy, chodząc po jej ulicach. To, że wiemy, gdzie szukać tych miejsc, powoduje, że Warszawa staje się atrakcyjniejsza dla osoby, która będzie w ten sposób poznawać historię tego miasta – dodał Michał Zarychta.

W audycji wyruszyliśmy w historyczny spacer po dawnej Warszawie w poszukiwaniu miejsc noszących ślady po największym patriotycznym zrywie w dziejach tego miasta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Marcin Łaszczyński i Michał Zarychta (historycy, Biuro Edukacji Narodowej w Oddziale Warszawskim IPN)
Data emisji: 8.08.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kr/mk

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Łaszczyński: idea Powstania Warszawskiego działała i działa na młode pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:09
- Jest tak nie tylko teraz, kiedy młodzi mogą obejrzeć w kinie film o Powstaniu. Ta idea niosła kolejne pokolenia. Chociażby wtedy, kiedy już nie było nikogo z Żołnierzy Wyklętych z bronią w lesie, uczniowe szkół średnich tworzyli organizacje antykomunistyczne, które m.in. dbały o groby powstańców, za co można było trafić do więzienia - mówił w Dwójce historyk z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie Powstania spotkali się z warszawiakami. "Kształtowało się przekonanie, że musimy Polskę wyzwalać"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 20:01
Świadkowie Powstania Warszawskiego spotkali się z warszawiakami. O tym czym dla nich było Powstanie i jak wspominają pierwsze dni po godzinie "W" opowiadali Daniela Ogińska pseudonim Pszczoła, Jakub Nowakowski pseudonim Tomek oraz ocalała z rzezi Woli Jadwiga Łukasik.
rozwiń zwiń