Polscy historycy na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 23:55
Po II wojnie światowej duża grupa polskich historyków zdecydowała się osiąść na emigracji i stamtąd kontynuować swoją pracę.
Audio
  • Polscy historycy powojenni na uchodźstwie (Białe Plamy/Trójka)
Oskar Halecki - historyk, wykładowca historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.
Oskar Halecki - historyk, wykładowca historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– Można powiedzieć, że historycy polscy po II wojnie światowej skupili się w czterech wiodących ośrodkach. Pierwszoplanową rolę odgrywał Londyn – siedziba władz na emigracji i wokół nich skupiały się instytucje naukowe. Drugim istotnym ośrodkiem był Nowy Jork. Należy wspomnieć tu także o Paryżu i Rzymie – wylicza historyk prof. Rafał Stobiecki.

– Część historyków, jak Karolina Lanckorońska, mimo pojawiających się propozycji pracy na uczelniach zagranicznych, odmawiali, mówiąc, że chcą uczyć polskich studentów, których tam nie będzie. Z drugiej strony, byli i tacy, którzy chcieli pracować na uniwersytetach, przykładowo, amerykańskich i z wielu powodów im się to nie udawało – mówi historyk prof. Rafał Habielski.

Czy polskim historykom udawało się odnieść sukces na uczelniach zagranicznych? Z jakimi krzywdzącymi opiniami na swój temat, panującymi w środowiskach naukowych, musieli sobie oni radzić? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca, historyk o specjalności historia najnowsza, historia prasy polskiej, członek Polskiej Akademii Umiejętności), prof. Rafał Stobiecki (historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 13.11.2019 
Godzina emisji:
 23.08

ml

Czytaj także

Wywiad PRL na kierunku watykańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 00:00
"Ile dywizji ma papież" – spytał kiedyś kpiąco Józef Stalin. Walka światowych mocarstw toczyła się swoim torem, jednak rola państw takich, jak Stolica Apostolska była nie bez znaczenia. Watykan nie posiadał wojska, ale miał istotny wpływ na umysły katolików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 05:00
Willis Conover (1920-1996) był słuchanym przez miliony prezenterem głosu Ameryki. Uważa się go za jednego z najważniejszych propagatorów jazzu na świecie, zwłaszcza za żelazną kurtyną. Jak jego audycje wpłynęły na odbiór muzyki jazzowej w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 23:55
Solidarność – związek zawodowy, ruch społeczny, z własnym logotypem, zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego. To też wkład Polski, nie tylko w obalenie porządku świata wielkich bloków, ale i po prostu w historię powszechną.
rozwiń zwiń