Mukowiscydoza. O życiu z chorobą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:08
Mukowiscydoza to choroba wielonarządowa, ukryta, nie widać jej na zewnątrz, ciężko jest z nią żyć - zauważał Waldemar Majek, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
Audio
  • Życie z mukowiscydozą i autyzmem (Czas niezwykły Trójka).
W Polsce żyje od 1700 do 1800 osób ze zdiagnozowaną mukowiscydozą. Choroba wywołuje między innymi problemy z układem oddechowym
W Polsce żyje od 1700 do 1800 osób ze zdiagnozowaną mukowiscydozą. Choroba wywołuje między innymi problemy z układem oddechowymFoto: shutterstock.com

Mukowiscydoza może wywoływać problemy z trawieniem lub oddychaniem, czasami wywołuje bezpłodność. - Te objawy nie muszą przeszkadzać w normalnym życiu, jeśli mutacja jest niewielka - stwierdził Waldemar Majek. 

W Polsce żyje od 1700 do 1800 osób ze zdiagnozowaną mukowiscydozą. Nie wiadomo jednak, ile osób nie wie, że na nią choruje.

Z badan wznika, że około 86 procent społeczeństwa słyszało o mukowiscydozie. - Ale w tym roku okazało się, że połowa tych osób kojarzy ją z chorobą zakaźną bądź wirusową - opowiadał Paweł Wójtowicz, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.

Jak wygląda pomoc chorym na mukowiscydozę? Tego można się dowiedzieć z nagrania audycji.

W cyklu "Na wyciągniecie ręki" mówiliśmy natomiast o trwającym miesiącu wiedzy na temat autyzmu. Wszystko pod hasłem: w kwietniu bądź na niebiesko.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Waldemar Majek (członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą), Paweł Wójtowicz (Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO). 
Data emisji:
6.04.2017
Godzina emisji: 15.08

ae/fbi

Czytaj także

Niby rzadkie, a chorych są miliony. O chorobach rzadkich

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 19:00
Zwykle choroby rzadkie mają charakter postępujący i są nieuleczalne. - W większości są nabywane genetycznie i prowadzą do niepełnosprawności. W kwestiach społecznych jest to dramat, bo chorzy nie wpisują się w system opieki zdrowotnej - mówi Dorota Korycińska ze Stowarzyszenia Alba-Julia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwierzyć w siebie, zmienić życie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:50
- W każdej osobie, z którą pracujemy, jest coś, co trzeba tylko uwolnić: jakiś talent, marzenie czy potrzeba zrealizowania się w określonej dziedzinie. I to staramy się robić - mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji im. doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej".
rozwiń zwiń