Wygrać walkę z cukrzycą. "Codzienna aktywność zmienia wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 18:35
- Najważniejsza jest zmiana myślenia o cukrzycy. Nie trzeba od razu brać udziału w Tour de Pologne. Wystarczy wyjść na spacer lub wysiąść z autobusu przystanek wcześniej - mówi Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
Audio
  • Jak wygrać walkę z cukrzycą? (Czas Niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Umpaporn/Shutterstock

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. Choruje na nią co dwunasty człowiek na Ziemi. W Polsce ten temat dotyczy ok. trzech milionów osób. Obecnie trwa ogólnopolska kampania "Ścigamy się z cukrzycą" zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z cukrzycą w Polsce.

- Chcemy przesunąć horyzonty tej choroby i pokazać, że trzeba żyć aktywnie. Poprzez właściwą dietę i odpowiednie leczenie można zapobiegać groźnym powikłaniom. Wśród Polaków chorych na cukrzycę przeważa fotelowy tryb życia, gdzie wyjście do sklepu traktowane jest jako aktywność fizyczna. To za mało - opowiada Patrycja Rzucidło-Zając z biura Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą.

W cyklu "Na wyciagnięcie ręki" wyjaśniamy, jak korzystać z Niepełnosprawnika, który jest jedyną tego rodzaju wyszukiwarką w Polsce. Działa od 2007 roku i można w nim znaleźć ponad 10.000 miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami na terenie Warszawy: osób głuchych i niedosłyszących, osób niewidomych i niedowidzących, osób niesprawnych ruchowo, osób z niepełnosprawnością intelektualną. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Patrycja Rzucidło-Zając (biuro Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą), Mariusz Masiarek (prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą), Małgorzata Peretiatkowicz i Piotr Todys (Fundacja TUS)
Data emisji: 17.08.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/iwo

Czytaj także

Obiady w służbie walki z cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 21:35
Współcześnie cukrzyca jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przewlekłych schorzeń, z którym zmagają się pacjenci w Polsce jak i na świecie. Została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport pomaga walczyć z cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 21:43
"Ścigamy się z cukrzycą" pod takim hasłem wystartowała ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z cukrzycą.
rozwiń zwiń